Budują "Mercedesa" wśród sieci
POLKOWICE. Po nowoczesne metody monitoringu sieci sięga Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach. Dla mieszkańców oznacza to większy komfort i nieprzerwany system odbioru ścieków, gdyż część awarii PGM będzie mógł usuwać od razu z pozycji komputera. System ma być skrojony na miarę potrzeb polkowickiej spółki. O nowym systemie monitorowania i zdalnego sterowania siecią kanalizacyjną rozmawiamy z Markiem Skowerskim, zastępcą kierownika ds. technologicznych w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji PGM Polkowice.
Czym wyróżnia się system monitorowania i zdalnego sterowania siecią wodno-kanalizacyjną, który ma powstać w PGM-ie?
Ten system jest bardzo nowoczesny. Posiada wszystkie niezbędne zabezpieczenia przed ingerencją cyfrową. Jest to wymóg unijny. To będzie taki „Mercedes”. Nowoczesny system, którego funkcjonalność będzie skonstruowana stricte pod nasze urządzenia. Nie będzie to sztampa. System będzie zawierał wizualizację pracy urządzeń i dzięki temu stale, z pozycji komputerów oraz urządzeń mobilnych, będziemy mogli kontrolować pracę naszych urządzeń.
Dlaczego PGM decyduje się na taką inwestycję?
Chcemy mieć stały nadzór nad pracą urządzeń kanalizacyjnych. Każdego miejsca, w każdej chwili. Wszystko po to, aby móc podjąć szybko i skutecznie działania w przypadku zaistnienia awarii.
Jakie korzyści będą z tego mieli mieszkańcy?
Przede wszystkim chodzi tutaj o skuteczność usuwania potencjalnych awarii. Bieżąca kontrola pracy całego systemu kanalizacyjnego zapewni bezawaryjną ciągłość odbioru ścieków. Prościej, będziemy bardzo szybko usuwać awarie, a zatem zapewni to większy komfort życia.
A czy możemy tu mówić o oszczędnościach?
Oczywiście, w przypadku zaistnienia awarii, będziemy w stanie to sprawdzić w dyspozytorni, z poziomu komputera. Będziemy w stanie zdiagnozować problem, a być może nawet zdalnie go usunąć w przypadku mniej skomplikowanych awarii.
Na jakim etapie jest przedsięwzięcie?
Ogłosiliśmy postępowanie na wyłonienie wykonawcy i trwają procedury przetargowe. Po wyłonieniu wykonawcy będzie on miał dziesięć miesięcy na realizację inwestycji.
W dziesięć miesięcy uda się zbudować monitoring całej sieci?
Mówimy o pierwszym etapie. Przetarg obejmuje 29 urządzeń kanalizacyjnych. W tym przepompownie, lokalne punkty tłoczne i kraty, czyli hybrydy lokalnych punktów tłocznych z instalacjami do separacji ciał stałych, które pojawiają się w ściekach.
Docelowo jednak ma objąć wszystkie sieci PGM?
Docelowo tak. W kolejnych etapach będą podłączane następne urządzenia kanalizacyjne i wodociągowe.
Dziękuję za rozmowę