Ta inwestycja jest potrzebna i bezpieczna
POLKOWICE. Informację na temat planu podwyższenia zapór Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych „Żelazny Most” przekazali na ostatniej sesji rady miejskiej w Polkowicach przedstawiciele KGHM. W miarę deponowania odpadów zbiornik podnosi swoją rzędną. Aktualnie, zgodnie z pozwoleniem na budowę, jest to 195 metrów. Szacuje się, że za kilka lat, aby nadal można było deponować odpady, konieczne będzie podwyższenie tych zapór. – Od dwóch lat jesteśmy w procesie uzgodnienia z trzema gminami możliwości zmiany dokumentów planistycznych, tj. studium miejscowego planu, które byłyby podstawą do procedowania pozwolenia na nadbudowę zbiornika powyżej rzędnej 195 metrów – powiedział Przemysław Nowak, dyrektor Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. –Zostały zrealizowane badania i analizy, z których wynika, że istnieje możliwość w trzech różnych wariantach nadbudowy zbiornika powyżej 195 metrów w taki sposób, aby był on bezpieczny. Jesteśmy na etapie wyboru i analizy tych trzech koncepcji – dodał.
Podwyższenie rzędnej pozwoli na deponowanie odpadów przez co najmniej kolejne 20 lat. Aby spółka mogła rozpocząć jakikolwiek proces formalny w tym kierunku, pierwszym etapem jest podjęcie przez radę miejską uchwały o przystąpieniu do zmian studium zagospodarowania przestrzennego. I właśnie z takim wnioskiem zwrócili się przedstawiciele miedziowego holdingu. Jak zaznaczają, wszystkie prowadzone działania są transparentne, a spółka jest otwarta na dialog z mieszkańcami.
– Bezpieczeństwo zajmuje szczególne miejsce w DNA naszej firmy. Mamy mnóstwo opracowań potwierdzających, że ta inwestycja jest bezpieczna – mówił Adam Bugajczuk, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w KGHM. – Jesteśmy otwarci na współpracę i dyskusję. Jesteśmy przekonani do tej inwestycji i chcemy ją zrealizować razem z państwem – podkreślał.
Warto zaznaczyć, że przedstawiciele spółki na początku ubiegłego roku odbyli cykl spotkań z mieszkańcami okolic zbiornika. Po licznych rozmowach zadeklarowano, że mieszkańcy zainteresowani wykupem nieruchomości, mogą składać w Zakładzie Hydrotechnicznym takie wnioski. Przedstawiciele spółki zapewnili, że mają zgodę zarządu KGHM na realizację tego projektu oraz zabezpieczony budżet.
– Będziemy wykupywać nieruchomości według kolejności napływania wniosków, ale zanim je wykupimy, najpierw będzie zlecona usługa wyceny przez biegłego rzeczoznawcę takich nieruchomości. Jeżeli będzie zgoda na tę wycenę, zarówno ze strony sprzedającego jak i kupującego, to do takich transakcji dojdzie – wyjaśnił Przemysław Nowak. – Na dzień dzisiejszy otrzymaliśmy ponad 80 takich wniosków i sukcesywnie rzeczoznawcy wyceniają te nieruchomości. Jak tylko będziemy mieli ustalenia i podpisane protokoły pomiędzy stroną kupującą a sprzedającą, to będziemy takie transakcje zawierać – dodał.
OUOW „Żelazny Most” obejmuje swoim zasięgiem tereny trzech gmin: Rudna, Grębocice i Polkowice. Dlatego przedstawiciele spółki odbywają spotkania z władzami każdej z tych gmin. Przypomnijmy, że „Żelazny Most” to najlepiej monitorowany w Europie zbiornik odpadów pochodzących z rud miedzi. Wokół obiektu zainstalowanych jest kilka tysięcy punków kontrolno-pomiarowych. Kwestie konstrukcyjne i inżynieryjne obiektu są na bieżąco monitorowane przez międzynarodowy zespół ekspertów.