Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Polkowicki Dzień Drzewa

POLKOWICE.  Tegoroczne obchody Polkowickiego Dnia Drzewa będą obfitować w wiele nowych atrakcji. Organizatorzy szczególnie polecają: niszczarkę do butelek PET zasilaną EnergoRowerem, spotkanie z Pasieką Dziadka Tolka oraz zajęcia warsztatowe „Zielone balkony”, które pomogą zdobyć wiedzę i umiejętności, aby poprawić estetykę swojego otoczenia. Zaczynamy jutro, 21 września, o godz. 10, efektownym "Zielonym pochodem" z udziałem polkowickich przedszkolaków i dzieciaczków ze żłobka. Wydarzenia potrwają do czwartku.

Polkowicki Dzień Drzewa

W pierwszym dniu zaprezentowana zostanie niszczarka do butelek PET zasilana prądem z EnergoRoweru. To urządzenie, które wpisuje się w ekologiczny styl życia. W obecnych czasach, gdy utylizacja tworzyw sztucznych staje się dużym problemem, ważne jest, aby umożliwić przetwarzanie plastikowych odpadów. Dzięki takiej niszczarce można je przemielić na drobne kawałki. Pedałowanie na EnergoRowerze wytwarza energię potrzebną do zasilenia urządzenia. Osłona i wsyp niszczarki wykonane są z przezroczystego poliwęglanu, dzięki czemu widzimy, jak butelka lub inne opakowanie dostaje się między ostrza wykonane z hartowanej stali, i zostaje pocięte na kawałki.

– Cały prąd potrzebny do zasilenia niszczarki jest wytwarzany przez osobę pedałującą na rowerze. Zmielenie butelki o pojemności 1,5 litra trwa około 20 sekund – wyjaśnia Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich urzędu gminy.

Podczas pierwszego dnia w godzinach od 10 do 12.30 odbędą się zajęcia warsztatowe przygotowane przez Pasiekę Dziadka Tolka. Przeniesiemy się w fascynujący świat pszczół.

– Zapraszam dzieci i dorosłych mieszkańców gminy Polkowice do naszego stoiska, warto zapoznać się z leczniczą mocą pszczół i produktów pszczelich – zachęca Paweł Krawczonek, właściciel Interaktywnej Pasieki Dziadka Tolka. – W trakcie warsztatów opowiem o życiu pszczelarza, o bogatej historii pszczół, o środowisku i w końcu o miodzie – dodaje.

Organizatorzy zachęcają także do skorzystania ze spotkania warsztatowego „Zielone balkony”. Poruszone zostaną tematy zieleni w przestrzeni miejskiej oraz wykorzystania roślin jako naturalnych filtrów powietrza. Na warsztatach dowiecie się, jak urządzić ekologiczny ogród balkonowy, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę do budowania zielonego miasta. Dowiecie się, jak należy dobrać rośliny, aby rosły na balkonach tworząc zieloną enklawę w betonowym blokowisku. Co więcej, można będzie wykonać kompozycję nasadzeń, która przyozdobi balkon.

– Drzewa są bardzo ważną częścią naszą planety. Środowiskiem życia wielu organizmów i gwarantem naszego istnienia. Dzień drzewa to okazja, by o tym przypomnieć i zwrócić uwagę na ich nieocenioną rolę w łagodzeniu zmiany klimatu. Zapraszam do wspólnego świętowania i podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska – podkreśla Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Obowiązkowym punktem Dnia Drzewa jest cieszący się największym zainteresowaniem wśród polkowiczan – kiermasz roślin. Na stoiskach będzie można zakupić m.in. sadzonki drzew, krzewów oraz różnych rodzajów kwiatów. To każdego roku prawdziwy raj dla miłośników roślin.

– Mieszkańcy już od jakiegoś czasu dopytują, czy na pewno w planie obchodów Dnia Drzewa znajduje się kiermasz roślin – mówi Marta Zdobylak, pracownik wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich urzędu gminy. – Ten mini targ zieleni będzie aktywny w polkowickim rynku już od samego rana – dodaje.

Stałe elementy wydarzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie świętowanie to przemarsz dzieci z przedszkoli, szkół i żłobka ubranych na zielono, jak również warsztaty tworzenia budek lęgowych.

Drugi dzień będzie przebiegał pod hasłem „Tworzymy ogród deszczowy”. Ogród deszczowy to proste i funkcjonalne rozwiązanie, ograniczające spływ wód opadowych do kanalizacji. Dlaczego deszczowy? Jak go zakładać? Jakie ma zadanie? Jakie są korzyści płynące z takiego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania na pewno padną podczas zaplanowanych od godz. 10 warsztatów na temat tworzenia ogrodu.

Zapraszamy na skwer przy PGM w Polkowicach.

Powiązane wpisy