Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

II etap konsultacji kolejowych. Nie „wykoleją” Polanki

POLKOWICE.  Nowe propozycje czekają na polkowiczan zainteresowanych budową kolei aglomeracyjnej w naszej gminie. Wykonawca wziął pod uwagę głos mieszkańców i proponuje dodatkowe warianty przebiegu tras kolejowych. Będzie można się z nimi zapoznać podczas drugiej tury konsultacji, które są zaplanowane na 12 grudnia.

II etap konsultacji kolejowych. Nie „wykoleją” Polanki

Na pierwszych konsultacjach mieszkańcom gminy Polkowice zaprezentowano główne założenia projektu. Słuchacze mieli możliwość przedstawienia swoich potrzeb w zakresie kolejowej przyszłości przedstawicielom Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, wykonawcom projektu oraz polkowickim samorządowcom. Po konsultacjach wykonawca projektu przeprowadził badania ankietowe, aby szerzej poznać oczekiwania mieszkańców wszystkich zainteresowanych gmin.

– W związku z tym, że ankieta wykonawcy była bardzo ogólna. Postanowiliśmy sami spytać mieszkańców o konkretne warianty. Na łamach Gazety Polkowickiej i w gminnych mediach społecznościowych pytaliśmy o przedstawione na pierwszym etapie propozycje oraz dodatkowe potrzeby związane z istnieniem kolei w naszym mieście – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Wykonawca wziął pod uwagę wyniki ankiet i 12 grudnia w siedzibie Uczelni Jana Wyżykowskiego przedstawi w sposób syntetyczny dodatkowe rozwiązania przebiegu kolei przez naszą gminę. Ważną informacją jest to, że uwzględniono uwagi mieszkańców i wariant, który odcinał Polankę od miasta został odrzucony – dodaje.

Przypominamy, że projekt kolei aglomeracyjnej opiera się na dwutorowej, w pełni zelektryfikowanej trasie, którą pociągi pasażerskie mogłyby jeździć z prędkością około 120 km/h. Dla pasażerów oznacza to większą, w porównaniu z połączeniami jednotorowymi, płynność poruszania się składów osobowych i towarowych w obu kierunkach. A dla Polkowic przywrócenie kolei jest wielką szansą na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.

– Kolej jest dziś siłą napędową każdej społeczności samorządowej, a wykluczenie kolejowe skazuje w przyszłości jeśli nie na zastój, to na większe trudności w rozwoju. Dlatego z taką determinacją i systematycznością dokładamy w tej kadencji wszelkich starań, aby tę kolejową wizję Polkowic ubierać w realne kształty – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.

Trzeci etap konsultacji zaplanowany jest na lipiec 2023. Jego celem będzie przedstawienie założeń jednego, konkretnego wariantu przebiegu trasy kolejowej przez Polkowice, wybranego podczas wcześniejszych konsultacji.

Drugi etap konsultacji odbędzie się 12 grudnia o godzinie 17 w sali 407 budynku Uczelni Jana Wyżykowskiego.

Powiązane wpisy