Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

PGM z pompą ciepła

POLKOWICE.  W budynku Stacji Uzdatniania Wody w Suchej Górnej oraz na oczyszczalni ścieków w Komornikach i Suchej Górnej zamontowane zostały pompy ciepła, które są źródłem ciepła na tych obiektach. To ekologiczne rozwiązanie, które przyniesie sporo oszczędności.

PGM z pompą ciepła

Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach dużą wagę przywiązuje do ekologicznych i ergonomicznych rozwiązań, stąd decyzja o montażu pompy ciepła m. in. w Stacji Uzdatniania Wody w Suchej Górnej.

– Pompa ogrzewa część technologiczną i socjalną budynku. Zmiana podyktowana jest wzrostem cen energii, przede wszystkim gazu. Szukamy rozwiązań, które pozwolą nam znacznie obniżyć koszty- mówi Tomasz Duda, dyrektor ds. eksploatacji PGM w Polkowicach.

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze wykorzystujące niskotemperaturową energię zakumulowaną w gruncie, wodach podziemnych lub powietrzu do przekazania energii cieplnej o wyższej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Wcześniej na obiekcie zamontowano instalacje fotowoltaiczną. Powodem są nie tylko oszczędności, ale i troska o środowisko. – Wykorzystujemy odnawialne źródła energii, bo ta energia, która zasila tę pompę, produkowana jest pośrednio również tutaj, na miejscu- zaznacza dyrektor Duda.

Pompa ciepła z 1kWh energii elektrycznej wyprodukuje co najmniej 3 kWh ciepła. – To już jest znaczna różnica. Jesteśmy w stanie obliczyć oszczędności, liczby mówią same za siebie. Po dwóch, trzech latach pracy tych urządzeń i utrzymaniu się cen źródeł energii, gazu i prądu, ich koszt powinien się zwrócić- dodaje.

Powiązane wpisy