„Door-To-Door” pomaga polkowiczanom. Są drobne zmiany!
POLKOWICE. „Polkowicki Transport Indywidualny Door-To-Door” nadal wozi mieszkańców, którzy mają trudności z samodzielnym przemieszczaniem się ze względu na ograniczoną sprawność. W tym roku z drobnymi zmianami w regulaminie. Całość jest teraz finansowana z budżetu gminy.
Polkowiczanie mogą korzystać z tej formy samorządowego wsparcia od września 2021 roku. W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy funkcjonowania program cieszył się dużym wzięciem. Co pokazują dane na poniższej grafice. A o podsumowaniu więcej pisaliśmy w rocznicę uruchomienia programu.
W tym roku w regulaminie programu są dwie zmiany. Po pierwsze odległość, do jakiej świadczony jest transport indywidualny, zmniejszyła się z dotychczasowych 500 km do 350 km od Polkowic. Po drugie możliwe jest teraz podróżowanie wraz z pasażerem: „wyłącznie w ramach przewozu świadczonego na rzecz pasażera – osoby od niego zależnej, przez którą rozumie się dziecko, wymagające ze względu na stan zdrowia lub wiek, stałej opieki pasażera będącego jego rodzicem lub opiekunem prawnym” – informuje Referat Rozwoju Gminy.
Pozostałe zasady korzystania z „Polkowickiego Transportu Indywidualnego Door-To-Door” nie zmieniły się.
Niezmiennie też realizacją projektu zajmuje się Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. Przypomnijmy, że w tym celu firma zatrudniła dodatkowych kierowców i zakupiła dwa busy dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami.
– Pojazdy wysyłamy tam, gdzie są największe potrzeby. Miesięcznie realizujemy średnio ponad 150 kursów, w których uczestniczy 70-80 osób, a często towarzyszą im też opiekunowie – mówi Tomasz Borkowski, dyrektor ZKM.
Jeszcze jedną zmianą w tym roku jest sposób finansowania projektu. Do 30 września 2022 był on finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Gmina Polkowice zobowiązana jest umową na grant z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do utrzymania trwałości projektu do 31 października 2023 roku. W związku z tym transport finansowany jest obecnie wyłącznie ze środków pochodzących z samorządowego budżetu.
– Przystąpienie do programu dającego możliwość korzystania z bezpłatnego dowozu czy to do szpitala, czy do innych placówek – okazało się potrzebne. Będziemy kontynuować ten projekt w miarę możliwości programowych i finansowych – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.