Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przyszłość Aquaparku na ostrzu noża

POLKOWICE.  28 grudnia 2022 roku decyzją radnych na włosku zawisły dalsze losy polkowickiego parku wodnego. Rada wykreśliła z budżetu wszystkie pieniądze potrzebne w tym roku na modernizację i bieżącą działalność obiektu. Tymczasem nieubłaganie zbliża się termin zakończenia przetargu. Władze gminy spotykają się i rozmawiają w sprawie przyszłości tego obiektu. Każda ze stron ma swoje racje. Pod uwagę są brane trzy warianty, które opisujemy poniżej. Burmistrz Polkowic wspólnie z zarządem spółki są zgodni, że w kontekście przyszłości Aquaparku, równorzędnie do decyzji władz gminy powinno liczyć się zdanie mieszkańców.

Przyszłość Aquaparku na ostrzu noża

– Jesteśmy na ostatniej prostej przed tak długo oczekiwaną modernizacją polkowickiego Aquaparku. Obiekt za kilka miesięcy będzie obchodził ćwierćwiecze swojej działalności, przez ten czas skorzystało z jego usług ponad trzynaście milionów klientów, w tym kilka pokoleń polkowiczan. Przez ten okres obiekt w zasadzie nie przechodził gruntownych remontów i modernizacji, nie było również znaczących nakładów odtworzeniowych. Wiele atrakcji ze względu na stan techniczny jest wyłączonych z użytku, jak rury zewnętrzne czy basen zewnętrzny, inne funkcjonujące instalacje, systemy i urządzenia są wyeksploatowane i funkcjonują dzięki bieżącym, drogim naprawom, jednak ich okres żywotności właśnie dobiega końca – mówi Paweł Lóssa, prezes polkowickiego Aquaparku. – Zatem jest to ostatni moment na gruntowną modernizację, w tym również termomodernizację obiektu i tchnięcie w Aquapark nowego ducha atrakcyjności i efektywności na kolejne lata jego funkcjonowania – dodaje.

Zaniechania w należytym utrzymaniu stanu technicznego Aquaparku sięgają początku ubiegłej dekady. Brak odpowiednio realizowanych, bieżących remontów i prac konserwacyjnych spowodował m.in. to, że już w 2012 roku zostały wyłączone z użytkowania rury zewnętrzne.

W obecnej kadencji przygotowano projekt, który zakłada m.in. odtworzenie wieży z rurami zewnętrznymi i zmodernizowanie rury pontonowej. W miejsce „dzikiej rzeki” zainstalowana będzie zjeżdżalnia trójtorowa. Zostanie także powiększona strefa saun wraz z nową sauną kamienną, 10-osobową solankową wanną jacuzzi, tężnią oraz wypoczywalnią. Basen dziecięcy będzie zmodernizowany i otoczą go nowe atrakcje wodnego placu zabaw. Koszt tego przedsięwzięcia to spora kwota, która spowoduje deficyt w budżecie gminy.

– Najkorzystniejsza oferta na wykonanie modernizacji opiewa na kwotę prawie 86 milionów złotych brutto. Czy to jest drogo? – sprawa dyskusyjna. Od wybuchu wojny w Ukrainie pozostajemy w całkowicie innych realiach ekonomiczno-gospodarczych. Nie chcę nawet myśleć jak poszybują ceny po zakończeniu tego konfliktu i rozpoczęciu odbudowy kraju naszych sąsiadów – mówi prezes Lóssa. – W każdym razie taniej już nie będzie. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że z racji iż Aquapark Polkowice to spółka prawa handlowego, a w związku ze swoją strukturą przychodową ma możliwość odzyskania ponad sześćdziesięciu procent zapłaconego wykonawcy podatku VAT, realna kwota na sfinansowanie naszej inwestycji to 76 milionów złotych – wyjaśnia.

OSTATNI DZWONEK

Postępowanie przetargowe dotyczące modernizacji pozostaje w fazie oceny i badania złożonych ofert na wykonawstwo. 4 listopada 2022 złożono trzy oferty.

Na sfinansowanie modernizacji, za najniższą z oferowanych kwot jest niezbędne do zabezpieczenia w dwóch kolejnych budżetach gminy Polkowice w latach 2023-2024, odpowiednio w kwotach 41 mln zł i 35 mln zł.

Złożone oferty pierwotnie zachowywały ważność do 1 lutego tego roku. Do tego czasu jednak Rada Miejska w Polkowicach nie zdecydowała się na przeznaczenie wymaganych środków. Aquapark wystąpił do oferentów o przedłużenie ważności ofert o kolejne 60 dni. Dwie firmy wyraziły na to zgodę i przedłużyły termin do 2 kwietnia 2023.

– Niestety, niepodjęcie modernizacji może nieuchronnie doprowadzić w najbliższych kilku/kilkunastu miesiącach do całkowitego zamknięcia obiektu w części basenowej i saunowej – kwituje Lóssa.

Przedsięwzięcie oczekuje na zabezpieczenie środków finansowych przez polkowickich radnych. Kluczowa okaże się sesja 28 lutego 2023. Być może podjęcie decyzji ułatwi radnym zdanie mieszkańców, które będą mogli wyrazić w ankiecie, która jest dostępna w najnowszych wydaniu Gazety Polkowickiej.

 – Aquapark od wielu lat jest wizytówką Polkowic. Moim marzeniem, ale przede wszystkim obowiązkiem jako włodarza jest, by o tę wizytówkę odpowiednio zadbać. Dziś stoimy przed trudną decyzją dotyczącą modernizacji tego obiektu. Mamy do wyboru trzy warianty, ale jeden z nich to wariant, o który będę zabiegał w radzie miejskiej. Nie wyobrażam sobie byśmy zdecydowali się na inną opcję niż pełna modernizacja obiektu wraz z uatrakcyjnieniem jego funkcji. Wszystko po to, aby mieszkańcy naszej gminy byli na nowo dumni z polkowickiego Aquaparku, aby mogli dbać tam o zdrowie, aby mogli dobrze się bawić, zapraszać gości, spędzać czas rodzinnie, ale i bezpiecznie. Ten wariant wiąże się między innymi z obciążeniem dla budżetu gminy, jednakże odpowiedzialnie podkreślę, że nie proponowałbym tego rozwiązania naszym mieszkańcom, gdybym nie miał pewności, że stan finansów gminy pozwala na to, abyśmy mogli taką inwestycję przeprowadzić – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Powiązane wpisy