100 tys. euro w trosce o klimat
POLKOWICE. Nowym ekologicznym wyzwaniem w gminie Polkowice jest budowanie dialogu wokół troski o klimat, który wypracują uczniowie wraz z samorządem i nauczycielami w ramach projektu Young Dialogue and Change Maker, na który pozyskano kwotę ponad 100 tys. euro.
Projekt skierowany jest do młodych polkowiczan w wieku 11-19 lat, którzy są zainteresowani klimatem i chcą mieć realny wpływ na działania podejmowanie w gminie Polkowice. Dzięki proponowanym przedsięwzięciom młodzież nabędzie kompetencje oraz umiejętności do prowadzenia konstruktywnego dialogu, moderowania go, do projektowania procesu zmiany poprzez facylitację, a także okazję do przeprowadzenia własnych inicjatyw społecznych przy wsparciu mentorskim.
– Mam nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte przez młodzież pozwolą im działać na rzecz swojego środowiska i miasta – podkreśla Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych.
– Projekt będzie polegał na tym, że będziemy dawać kompetencje, uczyć i praktykować dialog pomiędzy młodzieżą, ale też pomiędzy innymi grupami interesariuszy – informuje Małgorzata Lewandowska, kierownik projektu Young Dialogue and Change Maker, z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych. – Mówimy tutaj o dialogu z mieszkańcami, z urzędnikami, będziemy uczyć młodzież rozmawiać z urzędem i trochę też urząd rozmawiać z młodzieżą, tak, aby problemy klimatyczne były słyszalne nie tylko z jednej i z drugiej strony, ale też wysłuchane – podkreśla.
Przez kolejny rok w Polkowicach odbędzie się szereg warsztatów, webinariów i debat, w które blisko 100 uczestników projektu, będą angażować znakomici specjaliści z Polski i Norwegii. Wśród nich są m.in. eksperci z Uniwersytetu Wrocławskiego, doświadczeni trenerzy, praktycy kreatywnych metod takich jak: design thinking czy metoda projektu.
– Przede wszystkim edukacja. Dzieci i młodzież, bo to oni są teraz głosem i przejęcie przez nich inicjatywy, tak naprawdę sprawia, że dokonujemy dobrych wyborów, a jak dzieci wprowadzają nowe nawyki do domów i mówią… mamo, tato oszczędzamy wodę, zakręcamy kran, zbieramy deszczówkę, to później tak naprawdę ciężko im odmówić – mówi Agata Juzyk, dyrektor programowa Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.
Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i realizowany przez Fundację Forum Inicjatyw Społecznych – lidera oraz partnerów: Urząd Gminy Polkowice, Uniwersytet Wrocławski i Norweski Instytut Badań Przyrodniczych NINA. Projekt zakończy się w marcu przyszłego roku.