Ranking najbogatszych miast Polski: prowadzą niezmiennie - Polkowice
POLKOWICE. Magazyn "Wspólnota tradycyjnie wziął pod lupę finanse wszystkich samorządów w Polsce tworząc mocno opiniotwórcy ranking najbogatszych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce w 2022 roku. W rankingu 10 najbogatszych miast powiatowych doszło do kilku interesujących zmian, jednak lider niezmiennie pozostaje ten sam - są to POLKOWICE, serce Zagłębia Miedziowego. Teorie i pogłoski o finansowej śmierci Polkowic jak zwykle wydają się być wyłącznie fake newsami lokalnej opozycji...
- Najistotniejszym strumieniem naszych dochodów są podatki i opłaty lokalne, przede wszystkim od nieruchomości, od osób prawnych – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Ale zamożność Polkowic przekłada się nie tylko na inwestycje w infrastrukturę, ochronę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa. To także wizerunek miasta, które wygląda pięknie jak nigdy dotąd. Ci, którzy wolą mówić o finansowej zapaści Polkowic, o bankructwie itp. jak się wydaje są oderwani od polkowickiej rzeczywistości
Magazyn Wspólnota od lat opracowuje wspomniany ranking. Metoda wyliczania wskaźnika jest prosta i klarowna." Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność)" – czytamy w raporcie magazynu „Wspólnota”.
POLKOWICE niezmiennie prym wiodą od 2010 roku. W 2022 roku Polkowice powtórzyły wyczyn z wynikiem zamożności na poziomie 9668,80 zł per capita. Polkowice wyprzedziły Zakopane, Grodzisk Mazowiecki, Puck i Kozienice oraz Stalową Wolę.
Kolejne miasta z Dolnego Śląska są dopiero w trzeciej dziesiątce: Lubin - 33 miejsce, Środa Śląska - 38 i Głogów- 39 miejsce.