Kolej wróci do Przemkowa. To już pewne
PRZEMKÓW. Weekend 23-24 września br to tradycyjne Święto Miodu i Wina. Do dolnośląskiej stolicy miodu przyjedzie tysiące gości, turystów. Już wiadomo, że będzie to jedno z ostatnich wydarzeń na które do Przemkowa nie będzie można dotrzeć....szynobusami Kolei Dolnośląskich. - Podczas czwartkowej sesji Sejmiku Dolnośląskiego większością głosów przyjęliśmy uchwały dotyczące budżetu Dolnego Śląska oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa. Zgoda buduje... Ostatnie głosowania uruchomiły 147,6 mln zł na rewitalizację linii kolejowej nr 303 Chocianów - Przemków Odlewnia(na zdjęciu) - Niegosławice - taką informację przekazał Piotr KARWAN, radny Sejmiku, człowiek od lat 'walczący" o likwidację wykluczeń kolejowych na Dolnym Śląsku. I który sojusznika w tej walce zyskał w osobie marszałka województwa Tymoteusza MYRDY.
Dodajmy, że od blisko roku Przemków znalazł się na kolejowej mapie Dolnego Śląska i Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedzowego dzięki inicjatywie wicemarszałka Tymoteusza MYRDY i jego inicjatywie objęcia Przemkowa siecią połączeń komunikacji autobusowej Kolei Dolnośląskich. Dzięki temu np. z Wrocławia można dojechać pociągiem KD do Chocianowa. Tam w Centrum Przesiadkowym przesiąść się do autobusu KD i przez Przemków, Radwanice dojechać bez problemu do Głogowa.
Przypomnijmy, że przez Przemków prowadziła lina kolejowa nr 303 z Chocianowa do Niegosławic. Oficjalnie zlikwidowano ją w 2002 r. Wkrótce potem na wielu odcinkach zdjęto tory. W Przemkowie były 2 stacje kolejowe: Przemków Miasto i Przemków Odlewnia.
Przystanek kolejowy Przemków Miasto jest położony we wschodniej części miasta. Leży przy nieczynnej linii kolejowej Niegosławice – Rokitki na 26 kilometrze od stacji Rokitki.
Składa się z budynku dworca kolejowego oraz toru głównego (bez bocznic). Dworzec zbudowano w tym miejscu w 1920 roku, powodem była zbyt duża odległość od centrum pierwszego w Przemkowie dworca – Przemków Odlewnia.
- Przed rokiem z entuzjazmem odniosłem się do koncepcji likwidacji wykluczenia komunikacyjnego Przemkowa dzięki tzw. zastępczej komunikacji autobusowej KD - mówi Jerzy SZCZUPAK, burmistrz Przemkowa. - I ten projekt "wypalił" przyczyniając się do zdecydowanego ożywienia Przemkowa. Czwartkowa decyzja władz Sejmiku Dolnośląskiego i uchwała o zagwarantowaniu w budżecie ogromnej kwoty na KOLEJOWĄ reaktywację Przemkowa to bardzo miłe zaskoczenie. Kończy z teoretyzowaniem na ten temat a przechodzimy do konkretów chociaż mam świadomość, ze nie stanie się to w rok, dwa.
Z naszych informacji , że już w tym roku w budżecie Województwa Dolnośląskiego zarezerwowano ponad 700 tysięcy złotych na opracowanie projektu i studium wykonalności. Już w połowie 2024 roku - jeżeli nie wydarzy się polityczno-samorządowy kataklizm to można będzie rozpoczynając pierwsze prace związane z przywracaniem połączenia kolejowego do Przemkowa.
Satysfakcji nie kryje Piotr KARWAN, radny Sejmiku Dolnośląskiego.
- Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Na Dolnym Śląsku koalicja PiS i Bezpartyjnych Samorządowców wielokrotnie udowadniała , że składając konkretne deklaracje i te deklaracje wypełniamy konkretnym działaniem. Jesteśmy zdeterminowani, aby odnawiać szlaki kolejowe. Nie tak dawno słyszałem wypowiedź że symbolem poprzedników rządzących województwem dolnośląskim są zardzewiałe szyny wszędzie tam, gdzie zlikwidowali w nim połączenia kolejowe. I tutaj te zardzewiałe szyny lub nawet rozebrane tory są symbolem tego, co uczyniły rządy lewicy przed ponad 20 laty . My to zmieniamy. Urząd Marszałkowski przejmuje kolejne nieczynne linie kolejowe, pozyskujemy środki rządowe z programu Kolej+ i robimy to co każdy Polak w interesie swojej małej Ojczyzny robić powinien: działać na rzecz Polski, Dolnego Śląska.