Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zaległości czynszowe w mieście to nie problem...

POLKOWICE. Zadłużeni mieszkańcy lokali znajdujących się w zasobach gminy Polkowice, mogą odpracować zaległości czynszowe. Od 1 lipca ubiegłego roku stawka za godzinę takiej pracy wynosi 16 złotych. To nie tylko sposób na pozbycie się zadłużenia, ale nawet znalezienie pracy.

Zaległości czynszowe w mieście to nie problem...

Możliwość odpracowania zaległości czynszowych jest dużym wsparciem dla tych, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji, ale jednocześnie starają się uregulować kwestie finansowe, by stopniowo zmniejszać zadłużenie.
– Zapraszamy wszystkie osoby, które mają zadłużenie o zgłaszanie się do urzędu gminy – mówi Bożena Maciejowska, dyrektor Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UG Polkowice. – Wśród dłużników są osoby pracujące zawodowo i mają one zapewnione elastyczne godziny pracy – podkreśla.

W ciągu jednego dnia gmina umożliwia odpracowanie zaległości maksymalnie 30 osobom. Są to głównie prace konserwacyjne i pielęgnacyjne, wykonywane na mieniu gminy, w szkołach, przedszkolach czy na terenach zielonych.

– W naszej placówce zaległości czynszowe odrabiają przeważnie mężczyźni. Panowie wykonują prace porządkowe w ogrodzie. Teren jest bardzo duży, a co za tym idzie, pracy również jest dość sporo i to przez cały rok – mówi Agnieszka Tomczak, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. – W sezonie wiosenno-letnim panowie odrabiający czynsze pielą, koszą trawę, pielęgnują roślinność zieloną, utrzymują chodniki i place zabaw w należytej czystości. W sezonie jesiennym, ze względu na bardzo duży drzewostan w zasadzie codziennie trzeba grabić trawniki i zamiatać liście. Zimą natomiast trzeba odśnieżać parking, tarasy i chodniki. To dzięki ich pracy możemy pochwalić się pięknym, czystym i zadbanym ogrodem – dodaje.

To przede wszystkim działanie prospołeczne. Gmina w ten sposób aktywizuje mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

– Takie narzędzie daje dłużnikom znajdującym się w niełatwej sytuacji życiowej poczucie bezpieczeństwa i szansę na pozbycie się długów niezależnie od sytuacji finansowej – mówi Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic. – To utrzymywanie możliwości jego odpracowania jest bardzo ważne – podkreśla.

Warto podkreślić, że oprócz korzyści materialnej, pozbycie się zadłużenia pozytywnie wpływa na relacje rodzinne i społeczne.

– Te 16 złotych, to stawka godzinowa „na rękę”. Nie odciągamy od tego żadnych podatków – informuje Dorota Czerniawska z Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UG Polkowice.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do siedziby wydziału, która znajduje się w kamienicy przy ul. Rynek 30-31 w Polkowicach, w godzinach pracy urzędu lub telefonicznie pod numerem: 607 495 234.

Powiązane wpisy