Zaległości czynszowe w mieście to nie problem...
POLKOWICE. Zadłużeni mieszkańcy lokali znajdujących się w zasobach gminy Polkowice, mogą odpracować zaległości czynszowe. Od 1 lipca ubiegłego roku stawka za godzinę takiej pracy wynosi 16 złotych. To nie tylko sposób na pozbycie się zadłużenia, ale nawet znalezienie pracy.
Możliwość odpracowania zaległości czynszowych jest dużym wsparciem dla tych, którzy z różnych powodów znaleźli się w trudnej sytuacji, ale jednocześnie starają się uregulować kwestie finansowe, by stopniowo zmniejszać zadłużenie.
– Zapraszamy wszystkie osoby, które mają zadłużenie o zgłaszanie się do urzędu gminy – mówi Bożena Maciejowska, dyrektor Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UG Polkowice. – Wśród dłużników są osoby pracujące zawodowo i mają one zapewnione elastyczne godziny pracy – podkreśla.
W ciągu jednego dnia gmina umożliwia odpracowanie zaległości maksymalnie 30 osobom. Są to głównie prace konserwacyjne i pielęgnacyjne, wykonywane na mieniu gminy, w szkołach, przedszkolach czy na terenach zielonych.
– W naszej placówce zaległości czynszowe odrabiają przeważnie mężczyźni. Panowie wykonują prace porządkowe w ogrodzie. Teren jest bardzo duży, a co za tym idzie, pracy również jest dość sporo i to przez cały rok – mówi Agnieszka Tomczak, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 1 „Krasnal” w Polkowicach. – W sezonie wiosenno-letnim panowie odrabiający czynsze pielą, koszą trawę, pielęgnują roślinność zieloną, utrzymują chodniki i place zabaw w należytej czystości. W sezonie jesiennym, ze względu na bardzo duży drzewostan w zasadzie codziennie trzeba grabić trawniki i zamiatać liście. Zimą natomiast trzeba odśnieżać parking, tarasy i chodniki. To dzięki ich pracy możemy pochwalić się pięknym, czystym i zadbanym ogrodem – dodaje.
To przede wszystkim działanie prospołeczne. Gmina w ten sposób aktywizuje mieszkańców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
– Takie narzędzie daje dłużnikom znajdującym się w niełatwej sytuacji życiowej poczucie bezpieczeństwa i szansę na pozbycie się długów niezależnie od sytuacji finansowej – mówi Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic. – To utrzymywanie możliwości jego odpracowania jest bardzo ważne – podkreśla.
Warto podkreślić, że oprócz korzyści materialnej, pozbycie się zadłużenia pozytywnie wpływa na relacje rodzinne i społeczne.
– Te 16 złotych, to stawka godzinowa „na rękę”. Nie odciągamy od tego żadnych podatków – informuje Dorota Czerniawska z Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych UG Polkowice.
Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do siedziby wydziału, która znajduje się w kamienicy przy ul. Rynek 30-31 w Polkowicach, w godzinach pracy urzędu lub telefonicznie pod numerem: 607 495 234.