Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Segregacja odpadów czy wyższe opłaty? Wybór należy do polkowiczan

POLKOWICE. Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych to nie tylko kwestia na przykład recyklingu, ale także naszej comiesięcznej opłaty za śmieci. Warto o tym pamiętać. W Osiedlowych PSZOK-ach segregujemy tworzywa sztuczne i metale, szkło i papier. To niby wiadomo. Niby, bo nadal odpady pozostawiane są koło pojemników, nie mówiąc o tym, że z samą segregacją bywa bardzo różnie.

Segregacja odpadów czy wyższe opłaty? Wybór należy do polkowiczan

– W ostatnim czasie Polkowicka Dolina Recyklingu, firma odbierająca odpady, zwraca uwagę na obecność gruzu i innych odpadów poremontowych w pojemnikach do segregacji – informuje Magda Sitnicka, podinspektor ds. edukacji ekologicznej w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. – Odbiór czystych frakcji odpadów surowcowych umożliwia ich odzysk w procesach recyklingu. Ponadto obecność gruzu w odpadach zbieranych selektywnie może doprowadzić do zniszczenia maszyn i urządzeń linii sortowniczych, których naprawy wiążą się z wysokimi kosztami. Wpływa to na koszty gospodarowania odpadami, a co za tym idzie na comiesięczną opłatę za śmieci.

Przypominamy, że w Polkowicach odpadów budowlanych i innych odpadów problemowych można pozbyć się w PSZOK-u przy ul. Działkowej 18. Nieodpłatnie można też tam pozostawić stare meble, zużyte opony, zepsute pralki, trawy i gałęzi, przeterminowane leki, baterie czy akumulatory. Ci, którzy nie mogą dowieźć odpadów na PSZOK, mogą skorzystać z odpłatnej usługi dodatkowej na podstawienie i odbiór kontenera na wymienione powyżej odpady. Usługę taką można zamówić w Polkowickiej Dolinie Recyklingu pod numerem telefonu 76 847 91 30.

– Niedopełnienie obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ciążącego na właścicielu nieruchomości, grozi sankcją w postaci zastosowania podwyższonej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami: 70 złotych za każdą osobę zamieszkującą nieruchomość lub 210 złotych od gospodarstwa domowego – wymienia Magda Sitnicka. – W przypadku nieruchomości wielolokalowych, sankcje za brak segregacji są nakładane na wszystkich mieszkańców wspólnoty mieszkaniowej.

Szczegółowe informacje na temat prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów znajdują się na stronie internetowej ZGZM.

Powiązane wpisy