Medyczne inwestycje na finiszu
POLKOWICE. Remont pracowni tomografii komputerowej oraz poradni dla kobiet w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych jest na ukończeniu. Polkowiczanie będą mogli skorzystać z usług obu poradni już wiosną.
Tomograf dla polkowiczan
Placówka otrzymała tomograf z Agencji Rezerw Strategicznych.
– Musieliśmy specjalnie dostosować pomieszczenie, wzmocnić piwnicę, która pod nim jest, zrobić specjalne osłony chroniące przed promieniowaniem oraz wentylację. Sam sprzęt warty jest 2,7 miliona złotych. Drugie tyle kosztował remont pracowni – mówi Paweł Gambal, prezes PCUZ ZOZ-S.A.
Pomieszczenie jest gotowe, a przychodnia czeka jedynie na odpowiednie pozwolenia, które umożliwią przyjmowanie pacjentów. Chodzi m.in. o odbiór sanepidu. Polkowiccy lekarze rocznie wypisują około dwóch tysięcy skierowań na badanie tomografem komputerowym, ale szef polkowickiej przychodni szacuje, że będzie w stanie przyjąć nawet osiem tysięcy pacjentów.
– Mamy przygotowaną kadrę medyczną, personel jest gotowy do pracy. Zgłosiliśmy już wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia, więc czekamy na uruchomienie konkursu, który finalnie pozwoli nam przyjmować pacjentów w ramach świadczeń NFZ – zaznacza prezes PCUZ.
Dostępność do nowoczesnej diagnostyki jest konieczna dla efektywności leczenia.
– Chcemy, aby polkowiczanie mieli możliwość korzystania z fachowej opieki lekarskiej i diagnostyki tutaj, w Polkowicach. Rozwój przychodni jest konieczny i na pewno będzie kontynuowany – zaznacza Krzysztof Nester, wiceburmistrz Polkowic.
Pierwsze badania wiosną
Tomograf w PCUZ to jedna z obietnic, jaką złożył na początku kadencji burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki: – To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia każdego mieszkańca gminy Polkowice. Przed nami jeszcze domknięcie procedur związanych z uzyskaniem kontraktu z NFZ, więc w międzyczasie skieruję pod obrady rady miejskiej wniosek o zabezpieczenie środków, aby w ramach polityki zdrowotnej te badania mogły już się odbywać – deklaruje burmistrz.
To w sumie 270 tysięcy złotych, które będą przeznaczone na bezpłatną diagnostykę TK dla mieszkańców gminy Polkowice. O tym, czy uda się sfinalizować pilotażowy projekt bezpłatnej diagnostyki, zadecydują miejscy radni 29 lutego.
– Taki wniosek jest już gotowy. Liczę na przychylność radnych, zdrowie polkowiczan jest najważniejsze – mówi burmistrz.
Poradnia dla kobiet
Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku i polegały m.in. na wyburzeniu części ścian oraz wykonaniu nowych, dostosowanych do nowej funkcji pomieszczeń. Pojawiły się także nowe wykończenia podłóg i sufitów, nowe okna, drzwi i urządzenia sanitarne. Wymienione zostały grzejniki, instalacja wodno-kanalizacyjna, centralny system klimatyzacji oraz instalacja elektryczna.
– Za trzy tygodnie powinniśmy być gotowi do tego, aby przyjąć pacjentki w nowych warunkach. Finalizujemy modernizację, będziemy mieć dwa profesjonalne gabinety. Będziemy chcieli także zatrudnić dodatkowy personel, w tym na pewno ginekolożkę. Chcemy dać naszym pacjentkom możliwość wyboru – zapowiada prezes Gambal.
Co ważne, pomieszczenia będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Projektowanie przestrzeni zgodnie z zasadami dostępności dla osób z niepełnosprawnościami musi się stać w Polkowicach normą. Nasi mieszkańcy, a w tym przypadku mieszkanki, zasługują na godne warunki leczenia – zaznacza wiceburmistrz Krzysztof Nester.
Inwestycje w sprzęt i personel
W ciągu ostatnich czternastu miesięcy polkowicka przychodnia wydała ponad osiem milionów złotych na inwestycje. Dla porównania, w poprzednich latach było to około miliona złotych w ciągu roku. Część z tych środków to gminne dotacje.
– Przeznaczyliśmy je na modernizacje pracowni TK, poradni dla kobiet, ale także na sprzęt medyczny i IT- wymienia Adam Milanowski, główny księgowy PCUZ ZOZ-S.A.
Z rozbudową placówki wiąże się także większa liczba specjalistów. Przychodnia szuka pielęgniarek, położnych i lekarzy specjalistów, którzy zasilą medyczną kadrę.
– Obsługujemy w tej chwili każdą pacjentkę i każdego pacjenta, ale szukamy także medyków do pracy – mówi Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarka. – Modernizacja przychodni i wymiana sprzętu to lepsze warunki pracy. Zapraszamy do naszego zespołu – dodaje.
Obecnie w polkowickiej przychodni zatrudnionych jest 250 osób z branży medycznej, z czego ponad 100 to lekarze specjaliści.