Światłowód dla polkowiczan
POLKOWICE. Już niebawem ruszą prace związane z przyłączeniem do sieci światłowodowej sześciu sołectw oraz dwóch obszarów na terenie Polkowic. Gmina uruchomiła przetarg i do 11 marca czeka na oferty od wykonawców.
Zadanie podzielono na minimum dwa etapy. Pierwszy zakłada doprowadzenie światłowodu do wsi Biedrzychowa, Dąbrowa, Komorniki, Pieszkowice, Tarnówek i Żelazny Most, części osiedla Polanka oraz ul. Wojska Polskiego. Dokumentacja potrzebna do budowy światłowodów jest gotowa dla wszystkich sołectw i całego miasta Polkowice. Rozmowy na temat światłowodu rozpoczęły się już dwa lata temu. Jednym z inicjatorów tych działań był radny Roman Rozmysłowski.
– Mieszkańcy często zgłaszali problem związany ze słabym zasięgiem telefonii komórkowej lub brakiem internetu. Chodzi szczególnie o mieszkańców miejscowości wokół zbiornika osadowego. Jeszcze we wrześniu 2022 roku złożyłem wniosek o zabezpieczenie środków na uruchomienie tego przedsięwzięcia, na 8 milionów złotych. Kolejny wniosek do wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2025, na łączną kwotę 20,5 miliona złotych, aby w ciągu kilku następnych lat wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do szybkiego internetu – mówi Roman Rozmysłowski. Niestety pomysł nie znalazł aprobaty większości radnych i dopiero na wniosek burmistrza Polkowic, Łukasza Puźnieckiego i ponownym głosowaniu, udało się zabezpieczyć środki na ten cel.
– Burmistrz Puźniecki był zawsze orędownikiem tej inwestycji i wspierał to zadanie. Za nami też sporo rozmów i sygnałów ze strony mieszkańców. To pokazuje, że presja ma sens – dodaje radny.
– Obecnie jesteśmy na finiszu prac związanych z wyłonieniem wykonawcy tego przedsięwzięcia – informuje rzecznik polkowickiego magistratu, Roman Tomczak. – Termin składania ofert mija 11 marca. Po wyłonieniu najkorzystniejszej z nich przystąpimy do podpisania umowy i będziemy czekać na wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty. Stawką jest światłowód o bardzo dobrych parametrach – przesył około tysiąca megabitów na sekundę z możliwością rozszerzenia do dziesięciu tysięcy megabitów na sekundę – dodaje rzecznik UG Polkowice.
Od chwili rozpoczęcia pierwszego etapu inwestycji wykonawca ma 18 miesięcy na to, aby ją zakończyć. To niezwykle ważne zadanie w ramach przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu w gminie, która przeznaczyła na to 6,5 mln zł.
Przypomnijmy, że gmina zakończyła także przygotowanie drugiego etapu programu funkcjonalno-użytkowego, który dotyczy pozostałego obszaru gminy. Całe zadanie (pierwszy i drugi etap) ma zostać zrealizowane do końca 2026 r. W wieloletniej prognozie finansowej Polkowic przewidziano środki finansowe na jego realizację.