Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

K.Nester: Konkretnie dla górnictwa

POLKOWICE. Dokładnie 67 lat temu, 23 marca 1957 roku odkryto złoża miedzi w Zagłębiu Miedziowym. Ta rocznica to doskonały moment, aby zaprezentować „.Konkrety dla Górnictwa”. KWW Krzysztofa Nestera proponuje m.in.: utworzenie Interaktywnego Centrum Polskiej Miedzi, powołanie Miedziowego Towarzystwa Naukowego, ale też kontynuację ważnego programu burmistrza Polkowic „Bezpiecznie na szychtę”. - Wspólnie z szefami dwóch miedziowych związków zawodowych: Leszkiem Hajdackim i Janem Młynarczykiem, reprezentowałem gminę Polkowice i jej mieszkańców podczas uroczystych obchodów rocznicy odkrycia złóż miedzi pod pamiątkowym obeliskiem w Sieroszowicach. To bardzo ważne wydarzenie dla naszego regionu. To od tego miejsca, od tego symbolicznego odwiertu, którego dokonał zespół Jana Wyżykowskiego, rozpoczął się dynamiczny rozwój Zagłębia Miedziowego, a w tym naszej gminy Polkowice – mówi Krzysztof Nester, .konkretny kandydat na burmistrza Polkowic. - Nie bez powodu mówi się, że Polkowice to Serce Zagłębia Miedziowego. Tu większość rodzin ma wśród swoich członków choć jedną osobę pracującą w górnictwie. Mój tato był górnikiem. Podobnie, jak w większości polkowickich domów, kultywujemy górnicze tradycje i zwyczaje. Uważam, że niezwykle ważne jest przekazywanie tychże tradycji i zwyczajów kolejnym pokoleniom, dlatego jako gmina powołamy do życia Miedziowe Towarzystwo Naukowe, które zajmie się przede wszystkim wymiarem edukacyjnym w zakresie funkcjonowania kopalń, będzie organizować krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe oraz będzie współpracować z kierunkiem Górnictwo i Geologia Uczelni Jana Wyżykowskiego.

K.Nester: Konkretnie dla górnictwa

- Jako rdzenny mieszkaniec Polkowic i pracownik KGHM, mocno cenię bogatą historię i tradycję naszego Zagłębia Miedziowego. Dlatego ogromnie mnie cieszy fakt, że lokalne władze dbają o nasze górnicze dziedzictwo, oddając hołd tradycji górniczej. Uważam również, że stworzenie Interaktywnego Centrum Polskiej Miedzi to doskonały pomysł. To miejsce, gdzie zarówno rodziny górników, jak i osoby spoza branży mogłyby poczuć atmosferę pracy pod ziemią i lepiej ją zrozumieć. Szacunek dla tradycji stanowi fundament naszej tożsamości, który należy pielęgnować – mówi Mariusz Skupin, kandydat do Rady Miejskiej w Polkowicach z KWW Krzysztof Nester .Konkretnie.

Proponowane przez .Konkretny komitet Interaktywne Centrum Polskiej Miedzi ma być miejscem, gdzie będzie można między innymi w laboratoryjnych warunkach przeżyć tąpnięcie w kopalni, zapoznać się z procesami produkcyjnymi w kopalni czy będą wyeksponowane podziemne bogactwa, które wydobywają górnicy. Ma to być ważny punkt turystyczny na mapie Dolnego Śląska.

Wśród „Konkretów dla górnictwa” są też: utworzenie nowego kierunku przez Uczelnię Jana Wyżykowskiego – Ratownictwo Górnicze, a także organizacja corocznego wydarzenia kulturalno-edukacyjnego pod nazwą „Festiwal Miedzi”. .Konkretny Komitet chce też kontynuować dobre praktyki rozpoczęte w mijającej kadencji, jak program budowy dróg dojazdowych do zakładów górniczych „Bezpiecznie na szychtę”.

- Bezpieczny dojazd do miejsca pracy jest niezwykle istotny. Uważam, że ten program to przede wszystkim ukłon w stronę środowiska górniczego. Już czas, by pracownikom miedziowej spółki, jak i firm współpracujących z KGHM, zapewnić komfortowy dojazd do zakładów górniczych. Liczę na to, że te inwestycje drogowe zostaną szybko zrealizowane i już niedługo moi koledzy będą mogli dojeżdżać do pracy bez obaw, że zgubią po drodze zawieszenie – mówi Mateusz Wróblewski, kandydat do Rady Miejskiej w Polkowicach.
---
Z PROGRAMU „KONKRETY DLA POLKOWIC” KONKRETNA TOŻSAMOŚĆ GMINY. GDZIE HISTORIA SPOTYKA PRZYSZŁOŚĆ
Tożsamość górnicza jest bezsprzecznie istotną częścią historii i dziedzictwa Serca Zagłębia Miedziowego. Na naszych barkach spoczywa konieczność przypominania o przeszłości Polkowic, jego mieszkańcach i ich pracy, trudach oraz wkładzie w rozwój naszej gminy. Zachowanie tej tożsamości, utrzymania łączności z przeszłością i przekazywania historii kolejnym pokoleniom jest naszym obowiązkiem.

DLATEGO:
- utworzymy Interaktywne Centrum Polskiej Miedzi, gdzie będzie można na przykład w laboratoryjnych warunkach przeżyć tąpnięcie w kopalni, zapoznać się z procesami produkcyjnymi w kopalni czy będą wyeksponowane podziemne bogactwa, które wydobywają górnicy. Będzie to ważny punkt turystyczny na mapie Dolnego Śląska
- będziemy kontynuować program „Bezpiecznie na szychtę” ze środkami z KPO i rządowymi
- powołamy do życia Miedziowe Towarzystwo Naukowe, które zajmie się przede wszystkim wymiarem edukacyjnym w zakresie funkcjonowania kopalń, będzie organizować krajowe i międzynarodowe konferencje naukowe, będzie współpracować z kierunkiem Górnictwo i Geologia UJW
- Uczelnia Jana Wyżykowskiego uruchomi też nowy kierunek: Ratownictwo Górnicze
- będziemy wspólnie z KGHM organizować coroczny Festiwal Miedzi – wydarzenie kulturalno-edukacyjne
- - -
KWW Krzysztof Nester .Konkretnie zaprezentował swój program wyborczy od razu w dzień prezentacji kandydatów. „Konkrety dla Polkowic” to rozwiązania i propozycje w ramach dziesięciu dziedzin, przewidziane do realizacji w ciągu dziesięciu lat, a więc przez dwie kadencje samorządowe.
.Konkretni liderzy zapowiedzieli, że do wyborów 7 kwietnia szczegółowo zaprezentują wszystkie Konkrety.

Wszystkie propozycje KWW Krzysztof Nester .Konkretnie dla mieszkańców gminy Polkowice znajdują się też na stronie www.konkretydlapolkowic.pl. 

Powiązane wpisy