Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wybiorą najlepiej prowadzoną pasiekę. W. Wabik zaprosił pszczelarzy!

POLKOWICE. Pszczelarze, którzy mieszkają na terenie gminy Polkowice mogą wziąć udział w konkursie na wzorową pasiekę. Oceniane będą: wyposażenie pracowni pasiecznej, stan pasieki, stosowanie nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej czy działania informacyjne promujące rolnictwo ekologiczne. Pula nagród to sześć tysięcy złotych.

Wybiorą najlepiej prowadzoną pasiekę. W. Wabik zaprosił pszczelarzy!

Konkurs na „Wzorową pasiekę gminy Polkowice” jest organizowany od 2012 roku. Z roku na rok rośnie zainteresowanie w zakresie pozytywnych skutków pszczelarstwa dla środowiska naturalnego. Każdy pszczelarz, który mieszka na terenie gminy Polkowice, posiada pasiekę, którą prowadzi zgodnie z przepisami, może ją zgłosić i wziąć udział w konkursie.

– W tegorocznej edycji jeszcze szerzej otworzyliśmy się i zgodnie z regulaminem uczestnikami nie muszą być tylko pszczelarze zrzeszeni w polkowickim kole pszczelarskim, zachęcamy wszystkich pszczelarzy, którzy są mieszkańcami gminy Polkowice, prowadzą pasieki i mają te pasieki zarejestrowane u Powiatowego Lekarza Weterynarii – informuje Małgorzata Kalus-Chiżyńska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich.

Konkurs podzielony jest na dwie kategorie: dla pasiek do 30 rodzin pszczelich oraz powyżej 30 rodzin pszczelich.

– Kryteria oceny w dwóch kategoriach są podobne, oceniamy stan pasieki, zdrowotność, punkty są również za sprzęt, jakim dysponuje pszczelarz, a także jak prowadzi pasiekę czy wymienia, czy hoduje matki pszczele, ważne są też działania ekologiczne – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska. – Jeżeli pszczelarz zdobędzie trzy razy pod rząd tytuł „wzorowej pasieki” to otrzymuje ozdobny ul, który jest taką wisienką na torcie dla każdego pszczelarza – podkreśla.

Ważnym aspektem konkursu jest ochrona pszczół przed wytruciem podczas stosowania chemicznych zabiegów ochrony roślin w rolnictwie i leśnictwie, jak również zwiększenie stanu pogłowia pszczół na terenie gminy Polkowice oraz poprawienie stanu zdrowotności i higieny oraz estetyki istniejących pasiek.

Wszystkie kryteria udziału, jak i oceny kandydatów dostępne są w regulaminie konkursu, który został opublikowany w gminnym Biuletynie Informacji Publicznej.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 5 sierpnia, należy je składać w kancelarii Urzędu Gminy Polkowice, przy ul. Rynek 1. Następnie, powołana przez burmistrza Polkowic, komisja konkursowa obejrzy i oceni wszystkie zgłoszone pasieki w terminie od 12 do 23 sierpnia.

Jest o co walczyć, bo do wygrania są nagrody i wyróżnienia pieniężne ufundowane przez burmistrza Polkowic Wiesława Wabika, który łącznie na wszystkie nagrody przeznaczył 6000 zł.

Szczegółowych informacji udziela wydział ochrony środowiska i obszarów wiejskich, pod numerem telefonu: 76 724 97 14.

Powiązane wpisy