Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Regionalna Izba Pamięci już oficjalnie otwarta

POLKOWICE.  Kredens, suknia ślubna, magiel, fotografie, maszyny do szycia i do pisania, książki. Ponad sto eksponatów można obejrzeć w Regionalnej Izbie Pamięci urządzonej w Pałacu w Suchej Górnej. To efekt trwającej ponad dwa miesiące zbiórki przeróżnych artefaktów. – Wciąż oczywiście zbieramy cenne pamiątki, aby ocalić je od zapomnienia – mówi Agnieszka Kompanicka-Dyczko z Centrum Kultury w Polkowicach. – Są to przedmioty przywiezione przez mieszkańców z ziem pozostawionych, ale także te, które zastali tutaj, w nowych domach.

Regionalna Izba Pamięci już oficjalnie otwarta

Eksponaty przekazali lub wypożyczyli mieszkańcy gminy Polkowice. Każdy przedmiot ma swoją historię.

– Przynieśliśmy samowar, który mąż przywiózł ze swoich rodzinnych stron, z okolic Wilna, tarę do prania i liczydło – opowiada Krystyna Siemaszko, mieszkanka Polkowic. – Ponadto, cztery łyżki i cztery widelce. Moja mama była zesłana na Syberię i być może przywiozła je stamtąd.

Nadal działający magiel przekazała Agnieszka Wolak z Suchej Górnej. Jej dziadkowie zastali ten sprzęt w gospodarstwie, kiedy przybyli tu w 1946 roku. Być może był jeszcze używany, ale od lat zbierał kurz w szopie.

– I czekał chyba na taki dobry czas, ucieszyłam się, że ktoś może zobaczyć taki magiel – uśmiecha się pani Agnieszka.

Otwarcie Izby Pamięci uświetnił występ zespołu Łastiwoczka z Przemkowa.

Placówkę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godz. od 7 do 15. Są też weekendowe odwiedziny. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Centrum Kultury.

Powstała Regionalna Izba Pamięci powstaje w ramach projektu dofinansowanego z programu Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”. Zgromadzone eksponaty będzie można obejrzeć w Pałacu w Suchej Górnej, posłużą one również na lekcjach i warsztatach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Dlatego zachęcamy mieszkańców do przekazywania pamiątek, przedmiotów i zbędnych staroci. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.

Powiązane wpisy