Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

W.Wabik na froncie walki z wykluczeniem kolejowym Polkowic

POLKOWICE. O rozwiązaniach w komunikacji regionalnej rozmawiali Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic i Sebastian Sypko, zastępca burmistrza ds. gospodarczych z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. W łódzkiem od kilku lat funkcjonuje kolejowo-autobusowa komunikacja dowozowa. – Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców gminy Polkowice to jeden z moich priorytetów. Nie mamy linii kolejowej, ale to nie oznacza, że Koleje Dolnośląskie nie mogłyby do nas dojeżdżać. Podczas wizyty studyjnej w województwie łódzkim zapoznaliśmy się z rozwiązaniami, które świetnie sprawdzają się w tamtym regionie – informuje Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

W.Wabik na froncie walki z wykluczeniem kolejowym Polkowic

W łódzkim od kilku lat funkcjonuje tak zwana komunikacja dowozowa. Łódzka Kolej Aglomeracyjna wozi pasażerów pociągami oraz autobusami. Te ostatnie dojeżdżają do tych miejscowości, gdzie nie ma linii kolejowych. Co ważne, pasażer kupuje jeden bilet, a rozkład jazdy autobusów jest wpisany do rozkładu kolejowego. Autobusowe Linie Dowozowe w województwie łódzkim uzupełniają sieć połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Operatorem autobusów jest spółka kolejowa należąca do samorządu Województwa Łódzkiego, a pojazdy są dokładnie tak samo oznakowane jak pociągi.

– To rozwiązanie, które w mojej opinii może sprawdzić się w naszym regionie i skomunikować z Wrocławiem, Lubinem czy Głogowem miejscowości z Zagłębia Miedziowego. O takim sposobie likwidacji wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców regionu będę rozmawiał z samorządowcami Zagłębia oraz z zarządem Województwa Dolnośląskiego. Podczas ostatniego spotkania Pan Marszałek Paweł Gancarz zgodził się z nami, że Zagłębie Miedziowe to drugi po Wrocławiu najbardziej rozwinięty gospodarczo region Dolnego Śląska. Do czasu uruchomienia połączeń kolejowych można rozważyć komunikację autobusową. Myślę, że rozwiązania, które zastosował samorząd województwa łódzkiego są warte analizy – dodaje burmistrz Wiesław Wabik.

Władze Polkowic zabiegają o uruchomienie dowozowej komunikacji kolejowej przede wszystkim na liniach Polkowice – Lubin oraz Polkowice – Głogów. Polkowice to jedno z większych polskich miast bez dostępu do pasażerskich przewozów kolejowych. Ostatnie regularne pociągi pasażerskie odjechały stąd w 1969 roku. Poruszały się one linią Polkowice – Rudna Gwizdanów, która kilka lat po zawieszeniu połączeń została rozebrana. Obecnie do miasta prowadzi tylko linia będąca własnością Pol-Miedź Trans Linie Kolejowe, a sam szlak jest wykorzystywany tylko w przewozach towarowych. 

Komentarze (0)

    Attach images by dragging & dropping or by selecting them.
    The maximum file size for uploads is 10MB. Only gif,jpg,png files are allowed.
     
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    The maximum number of 3 allowed files to upload has been reached. If you want to upload more files you have to delete one of the existing uploaded files first.
    Dodany przez

    Powiązane wpisy