Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zamek na wyspie - Panków (FOTO)

REGION. W cyklu wakacyjnego odkrywania pereł regionu dzisiaj proponujemy... Schloss Penkendorf to dawna nazwa zamku niedaleko Świdnicy we wsi Panków. Został wzniesiony w XIV na nieregularnej, zbliżonej do czworoboku sztucznej wyspie otoczonej fosą z wodą oraz wodami rzeki Bystrzycy. Obecnie znajduje się w stanie niezabezpieczonej ruiny, z której najciekawszym elementem jest zachowana wieża bramna i most. Ponadto widoczna jest fosa zamkowa, dolne partie muru obronnego oraz relikty pierwotnego domu północnego.

Zamek na wyspie - Panków (FOTO)

O wsi Panków po raz pierwszy wspomniano w dokumencie łacińskim z 1250 i funkcjonowała wtedy jako wieś Panckov. Pierwszym udokumentowanym właścicielem wsi był Kunemann von Pankendorf z Niegoszowa, który posiadał dwór obronny służący w tych niespokojnych czasach jako miejsce schronienia dla okolicznej ludności. Dokument ten pochodził z w 1371r. W XV wieku najprawdopodobniej dla kolejnego właściciela dóbr- Christopha von Bocka- na jego miejscu wybudowano w Pankowie gotycki zamek. Posiadał on wtedy wieżę bramną, dwa mieszkalne budynki oraz mur zamykający dziedziniec. Rodzina von Bock z krótką przerwą władała tamtymi dobrami i zamkiem do 1650r. Pod koniec XVI w zamek uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, ale odbudowano go i roku rozbudowano go i gruntownie zmieniono nadając my styl renesansowego pałacu. Wówczas wzbogacił się on o nowy dom mieszkalny, a przejazd bramny zyskał sklepienie krzyżowe. Pałac z nie znanych przyczyn miał wielu właścicieli, byli to : Christoph von Zedlitz, rodzina von Schindel, hrabiowie von Hochberg, Hans Christoph von Schweinitz auf Tscheplau, baron von Posadowsky, hrabia David Sigismund von Zedlitz und Leipe.

Po raz drugi zamek w Pankowie uległ zniszczeniu podczas wojny 30-letniej i dopiero nowy właściciel- Friedrich von Zedlitz w 1699r odbudował go nadając mu barokowy charakter. W następnym wieku zamek pełnił funkcję pałacu myśliwskiego i służył podczas polowań ostatnim właścicielom tamtejszych dóbr- rodzinie von Salisch z niedalekiego Kraskowa. II Wojna Światowa sprawiła, że zamek został zniszczony, a obecnie popadł w ruinę i do dziś nie podjęto działań by go odrestaurować.

To co z niego zostało nadal zaciekawia i warto poświęcić mu czas, zwłaszcza, że okolica wsi Panków jest urocza.