Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

"Sokolniki bohaterska wieś" już w sprzedaży

Jak poinformowała nas Maria UGNIEWSKA - światło dzienne ujrzała książka Jana Baczmańskiego -"Sokolniki Bohaterska Wieś", będąca, pamiętnikiem losów wsi i jej mieszkańców, którzy po II wojnie światowej zostali z tej wsi wypędzeni,.. Książka opisująca losy mieszkańców wsi  jest już w sprzedaży. - Z Sokolnik wywodzi się wielu mieszkańców Dolnego Śląska, również moja rodzina i sąsiedzi. Jestem dumna ze swoich korzeni, z tego, że mogę być częścią tej rodziny i że mogę przekazywać historię, o której nigdy nie wolno nam zapomnieć - dodaje Maria Ugniewska.

Bogato ilustrowana książka będzie dostępna od wtorku 12 XI br.- w sprzedaży poprzez własną dystrybucję, m.in. ja podjęła się rozprowadzenia książki pani Maria Ugniewska (kontakt 603931166).

"Sokolniki bohaterska wieś" już w sprzedaży

Jan Baczmański przez kilka lat gromadził materiały, wspomnienia, zdjęcia. Recenzent tej książki ks. Stanisław Pawlaczek urodzony w Sokolnikach tak pisze:

Dobrze się stało, że autor podjął się opracowania monografii wsi Sokolniki, znajdującej się na południowych obrzeżach Lwowa. Przed wojną wieś ta liczyła ponad 4 tysiące mieszkańców, prawie w całości Polaków. Bliskość Lwowa sprawiała, że wieś tętniła życiem społecznym, kulturalnym i religijnym. Autor postanowił zebrać w jedną całość wszystkie zachowane informacje o przejawach tego życia – zarówno w dawnej przeszłości jak i w XX wieku.

Autorowi udało się zgromadzić wiele cennych informacji w oparciu o dawne, dziś trudno dostępne publikacje, oraz w oparciu o źródła archiwalne. W tym celu obficie je cytuje oraz zamieszcza dłuższe fragmenty, wypisy ze źródeł lub ze starych publikacji, jest to bardzo cenne dla przeciętnego zwykłego czytelnika, którego nie stać na odwiedzanie archiwów czy poszukiwanie egzemplarzy zachowanych rzadko i tylko w niektórych bibliotekach. Bardzo cenne są też wypisy z archiwów IPN dotyczące zaangażowania Sokolniczan w walki niepodległościowe. Autor podaje dokładne dane bibliograficzne, by czytelnicy głębiej zainteresowani mogli dotrzeć do samych źródeł. Takie informacje mogą też być pomocne dla ewentualnych przyszłych badaczy, którzy chcieliby poszerzyć lub pogłębić treści zawarte w niniejszej książce.

Wszystko to razem sprawia, że książka może być interesującą lekturą przede wszystkim dla byłych mieszkańców Sokolnik jak i dla ich młodych potomków ale także dla wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę o historii i kulturze naszych wschodnich Kresach Rzeczypospolitej.