Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

X Festiwal „Wołodia pod Szczelińcem”. Dwa dni z poezją śpiewaną i muzyką bardowską

REGION. Już po raz jedenasty – choć to oficjalnie X edycja imprezy - miłośnicy muzyki z kręgów krainy łagodności, piosenki literackiej, turystycznej, a w szczególności miłośnicy twórczości Włodzimierza Wysockiego oraz Jacka Kaczmarskiego zjadą się z całego kraju w dniach 23 - 24 lipca na Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Impreza jest bezpłatna.

X Festiwal „Wołodia pod Szczelińcem”. Dwa dni z poezją śpiewaną i muzyką bardowską

„Wołodia pod Szczelińcem” jest pierwszą, cykliczną imprezą muzyczną w Polsce poświęconą twórczości wybitnego barda, poety i aktora XX w. Włodzimierza Wysockiego. Organizowana jest w uroczej miejscowości Gajów (k. Radkowa) położonej u podnóża Szczelińca - najwyższego szczytu Gór Stołowych.

Plenerowe koncerty w otoczeniu podworskiego, parkowego starodrzewa pozwalają miłośnikom twórczości wielkiego barda na spokojne wysłuchanie i przeżywanie jego muzyki w interpretacji wykonawców z całego kraju i z zagranicy. Ponadto na festiwalowej scenie usłyszmy także muzyków znanych z krainy łagodności oraz piosenki literackiej, którzy nawiązują m.in. do twórczości Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury czy Bułata Okudżawy. Na imprezę można przyjść z kocem czy karimatą.

Na X Festiwalu „Wołodia pod Szczelińcem” zagrają m.in.: Zbigniew Zamachowski, Stanisław Górka, Projekt Volodia, Izabela Szafrańska, Piramidy, DGZZ i Jakub Zuckerman. Organizator nie wyklucza jednak jeszcze dodatkowych muzycznych niespodzianek.

W ramach festiwalu organizowany jest również ogólnopolski konkurs promujący wykonawców i interpretatorów poezji śpiewanej, piosenki literackiej i aktorskiej.

Więcej informacji festiwalu, w tym o artystach i przeglądzie, można znaleźć na stronie www.wolodia.pl oraz fanapage na FB "Festiwal im. W. Wysockiego "Wołodia pod Szczelińcem". Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

***
Line-up:

23 lipca – piątek, godz. 19. 00
Radków – rynek, zaułek kultury
- Izabela szafrańska

4 lipca – sobota, Godz. 12. 00 Gminne Centrum Kultury w Radkowie
-Konkurs
Godz. 16:00, Gajów – park podworski
Oficjalne otwarcie festiwalu
Wręczenie nagród laureatom konkursu
- Evgeniy Golidniczuk
- Laureat III miejsce
- Jakub Zuckerman
- Laureat II miejsce
- Piramidy
- Laureat I miejsce
- Stanisław Górka
- Projekt Volodia
- Zbigniew Zamachowski
- DGZZ
- Ognisko – park Gajów
***
O wykonawcach grających na X Festiwalu „Wołodia pod Szczelińcem”
***

Zbigniew Zamachowski
Recital znanego aktora teatralnego i filmowego, to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. W koncercie usłyszymy autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Nie zabraknie przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.

Projekt Volodia
Uniwersalność muzyki zespołu Projekt Volodia pozwala zgromadzić na swoich koncertach, których zagrali około 200, publiczność w każdym wieku, od nastolatków do fanów Wysockiego czy Grzesiuka pamiętających ich występy „na żywo”. Dzięki temu Projekt Volodia z powodzeniem występuje zarówno na dużych scenach w salach widowiskowych, filharmoniach, teatrach jak również w kameralnych i młodzieżowych klubach muzycznych.
Dyskografia: „Piosenki Włodzimierza Wysockiego” (MTJ, 2011), „To męski świat” – (MTJ, 2013), „Nie chcę być poetą” – (My Music, 2018), „Pocztówka ze Lwowa” – (My Music, 2020), „Projekt Volodia gra Grzesiuka” (My Music, 2021).

Stanisław Górka
Prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Widzowie pamiętają Górkę przede wszystkim z serialu "Plebania", w którym grał rolę Zbyszka - kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski" oraz Andrzeja Wajdy: "Dyrygent" i "Biesy".
Górka jest liderem założonego w 1992 roku "Towarzystwa Teatralnego "Pod Górkę" - teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z niemal trzydziestoma premierowymi spektaklami aktorzy Teatru "Pod Górkę" zjeździli cały świat, grając kilka tysięcy spektakli.
Prof. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 - Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.

Izabela Szafrańska
Izabela Szafrańska, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając wiele nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Koncertowała m.in. w USA, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Mołdawii, Czechach, Słowacji, Rosji, Danii oraz na Białorusi. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale programu "Must Be The Music" z zespołem El Saffron czy w półfinale IX edycji programu "The Voice of Poland". W 2019 roku zaczęła współpracę z kompozytorem i aranżerem Marcinem Partyką oraz ze znakomitymi poetami i autorami tekstów. Swoją debiutancką płytę wydała 30 listopada 2019 roku.

PIRAMIDY
Formacja powstała w 2009 roku w Gdańsku, nazwana od jednego z wierszy Juliusza Słowackiego pt. „Rozmowa z piramidami”. PIRAMIDY to formacja znana z bardzo różnych stylów muzycznych i różnych projektów – w tym teatralnych i filmowych, zespół często akompaniuje polskim aktorom, współpracuje z wytwórniami filmowymi oraz układa muzykę do słuchowisk i audiobooków. W dorobku zespołu znaleźć można pięć autorskich płyt, jak też kilka płyt skomponowanych i napisanych dla innych wykonawców, m.in. dla aktora Krzysztofa Tyńca. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty w Europie (Od Moskwy po Genewę),USA, a nawet występ w Meksyku. Co ciekawe prapremiera ich autorskiej płyty „Rok wojny” odbyła się w Brunssum przy granicy holendersko – niemieckiej, w bazie wojskowej NATO dla kadry żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie.

DGZZ
Zespół DGZZ powstał w 2002 roku i jest kontynuacją solowej działalności DanielaGałązki - laureata wielu konkursów piosenki poetyckiej. W listopadzie 2009 roku ukazała się debiutancka, koncertowa płyta zespołu pt. „Dotykam dachów", a w 2012 płyta studyjna pt. "Odległości".
W trakcie dotychczasowej działalności zespół zagrał kilkaset imprez plenerowych, koncertów w klubach i w domach kultury. Wystąpił m. in. na Przystanku Woodstock czy festiwalu „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym.

Jakub Zuckerman
Songwriter, tłumacz, artysta Piwnicy pod Baranami. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej. Swoje spostrzeżenia zamknięte w piosenkowej formie serwuje publiczności raz ku zabawie, innym zaś razem zostawiając miejsce na chwilę zadumy. W jego piosenkach słychać inspiracje folkowe, bluesowe, ale także zaczerpnięte z tradycji romansu rosyjskiego oraz melodii cygańskich i żydowskich. Jako tłumacz szczególnie zainteresowany twórczością Jaromira Nohavicy i Włodzimierza Wysockiego.