Święto miłośników fantastyki
13 maja we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek" w Leśnicy, po raz 12 spotkają się fani fantastyki z całego kraju, aby uczestniczyć w trzydniowym festiwalu naszpikowanym atrakcjami zarówno dla zagorzałych miłośników s-f, jak i dla osób które dopiero poznają fenomen fantastyki. Na impreze wybiera sie liczna grupa fanów z Legnickiego Stowarzyszenia Fantastyki Gladius i Lubińskiego Klubu Fantastyki Ostatnie Przymierze.
Jak wygląda sztuczna inteligencja, czy kolonizacja obcych planet jest możliwa, lub jak wyglądałaby Polska dzisiaj gdybyśmy nie przyjęli chrztu ? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź podczas 12. Dni Fantastyki, które od 13 do 15 maja odbędą się we wrocławskim Centrum Kultury "Zamek". Organizatorzy zaprosili blisko 60 gości imprezy, przygotowali ponad 300 punktów programu w ramach 6 bloków: literatura, komiks, film, gry, nauka i technologie, fantastyka open. Leśnicki zamek odwiedzą m.in. brytyjski ilustrator znany ze współpracy ze Stephenem Kingiem, czy Terrym Pratchettem - John Avon, angielski pisarz fantasy Adrian Tchaikovsky oraz krakowski artysta Jakub Różalski - autor surrealistycznych obrazów, na których historia Polski miesza się z fantastyką.
Uczestnicy będą mogli spotkać się również z ulubionymi twórcami rodzimej literatury fantastycznej, wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się bestsellerowi autorzy, tacy jak: Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, czy Rafał i Katarzyna Kosikowie.
W tym roku jednym z najbardziej rozbudowanych programowo bloków jest ten poświęcony nauce i nowoczesnym technologiom. Prelekcje dotyczące aktualnego stanu prac nad rozwojem sztucznej inteligencji, zwiększania możliwości pracy mózgu, komputerów kwantowych, kosmicznego górnictwa, cyber-wojen, czy teleportacji zapowiadają się niezwykle interesująco.
W bloku gier na fanów wszelakich rozgrywek czekać będą "games roomy" planszówkowe, multimedialne, sesje gier fabularnych - rpg, larp oraz prelekcje i pokazy prezentujące najnowsze systemy gier s-f, potencjalne kierunki rozwoju przemysłu gier, ale też wiele turniejów z cennymi nagrodami.
Na fanów kultowego serialu "Gra o tron" czekają atrakcje specjalnej strefy poświęconej filmowi. W programie m.in. prelekcje dotyczące wątków historycznych w serialu, roli erotyzmu, polityki, czy degradacji mitu bohaterskiego. Oczywiście nie zabraknie również konkursów z nagrodami.
Organizatorzy przygotowali również specjalny blok działań adresowanych do najmłodszych uczestników - fantastyka dla dzieci. W dziecięcym namiocie odbędą się m.in. warsztaty z robotyki, warsztaty budowania fantastycznego smoka, pokazy naukowe, budowa pojazdów przyszłości oraz spotkania z fantastycznymi postaciami.
Dni Fantastyki to również konkursy towarzyszące imprezie: na najlepsze opowiadanie fantastyczne, na najlepszy komiks oraz konkurs na najlepszy strój, czyli tzw. cosplay. Uczestnicy tego ostatniego będą mogli wziąć udział w specjalistycznych warsztatach cosplayowych, zawierających elementy sztuki aktorskiej, makijażu i tworzenia strojów.
Dla osób nie będących fanami fantastyki przygotowana została specjalna strefa "Fantastyka open". Przez trzy dni trwania imprezy na terenach wokół zamku odbędą się pokazy, koncerty, występy i warsztaty dostępne dla każdego, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych bloków programowych , wszystkie atrakcje odbywające się na zewnątrz zamku są niebiletowane - obowiązuje na nie wstęp wolny.