Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Trwa Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Swoje prace zgłosić może każdy

DOLNY ŚLĄSK. Wydarzenie promuje szkło artystyczne, czyli dyscyplinę sztuki szczególnie ważną dla tradycji Dolnego Śląska. To właśnie w naszym regionie działał prof. Zbigniew Horbowy – wybitny artysta i projektant, reformator polskiego szkła artystycznego oraz wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Trwa Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego. Swoje prace zgłosić może każdy
W konkursie im. prof. Horbowego wziąć udział może każdy – profesjonaliści i amatorzy

Do udziału w Międzynarodowym Konkursie Szkła im. Horbowego zgłosić może się każda pełnoletnia osoba z Polski i zagranicy. Nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe. Inicjatorami tego wyjątkowego projektu są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

- Konkurs jest świetną okazją dla artystów z kraju i zagranicy do zaprezentowania swojego talentu. Do wygrania jest nagroda pieniężna, a także możliwość udziału w różnych warsztatach, sympozjach, czy stypendiach. Da to z pewnością naszym laureatom pole do dalszego rozwoju i tworzenia kolejnych niesamowitych dzieł ze szkła artystycznego – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze podziwiać można także wystawę towarzyszącą konkursowi: „W kręgu profesora Zbigniewa Horbowego”. Pokazano na niej dzieła wybitnego artysty z Dolnego Śląska oraz innych ważnych polskich designerów tworzących w latach 60.,70. i 80. XX wieku. Wystawa ma być swoistego rodzaju pomostem pomiędzy historią a przyszłością tej wyjątkowej dziedziny sztuki, jaką jest szkło artystyczne.

Na wystawie w Muzeum Karkonoskim podziwiać można dzieła prof. Horbowego i innych wspaniałych twórców

- Naszymi działaniami wpisujemy się w Międzynarodowy Rok Szkła ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Dolny Śląsk to region o bogatej historii sztuki szklarstwa. Znaczące huty mieściły się w Szklarskiej Porębie, Piechowicach, Stroniu Śląskim czy Jeleniej Górze, niektóre przetrwały do dziś. Takie konkursy są niezwykle ważne, aby zachęcać artystów do wyjścia z cienia i zaprezentowania swojego talentu, ale też by ponownie w przestrzeni publicznej mówić o artystycznym bogactwie, które skrywa nasz region - mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Zgłoszenia w formie online kierować można na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 30 września. W konkursie przewidziano 2 etapy: pierwszy to wstępna selekcja nadesłanych prac przez jury, a następnie wybór laureatów. Pod uwagę będą brane dzieła powstałe w latach 2017-2022.

Nagrody
• Wystawa,
• Katalog,
• Dolnośląska Nagroda Główna: 25 tys. zł,
• Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival,
• Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w renomowanej jednostce artystycznej, specjalizującej się w szkle artystycznym (np. w Pilchuk Glass School lub tego typu),
• Nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze: warsztaty w Laboratorium Szkła,
• Nagroda Muzeum Szkła we Lwowie: udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie.

Wystawa konkursowa odbędzie się w Galerii Geppart Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w 2023 roku, gdzie zobaczymy wszystkie prace zakwalifikowane do drugiego etapu rywalizacji. Wydany zostanie także katalog z pracami laureatów. Wydarzenie towarzyszy światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wszystkie szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.horbowy.okis.pl

zdjęcie 3Szkło artystyczne to bardzo popularna na Dolnym Śląsku gałąź sztuki