Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Bardowie wolności i demokracji zapraszają na "Wołodia pod Szczelińcem"

REGION. W dniach 22-23 lipca odbędzie się XI Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” w Gajowie k. Radkowa. Plenerowa impreza ściąga co roku miłośników muzyki z kręgów krainy łagodności, piosenki literackiej, turystycznej, a w szczególności fanów twórczości Włodzimierza Wysockiego i Jacka Kaczmarskiego. Wstęp wolny - bezpłatny.

Bardowie wolności i demokracji zapraszają na "Wołodia pod Szczelińcem"

„Wołodia pod Szczelińcem” jest pierwszą, cykliczną imprezą muzyczną w Polsce poświęconą twórczości wybitnego barda, poety i aktora XX w. Włodzimierza Wysockiego. Organizowana jest w uroczej miejscowości Gajów (k. Radkowa, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie) położonej u podnóża Szczelińca - najwyższego szczytu Gór Stołowych.
Plenerowe koncerty w otoczeniu podworskiego, parkowego starodrzewa pozwalają miłośnikom twórczości wielkiego barda na spokojne wysłuchanie i przeżywanie jego muzyki w interpretacji wykonawców z całego kraju i z zagranicy. Ponadto na festiwalowej scenie usłyszmy także muzyków znanych z krainy łagodności oraz piosenki literackiej, którzy nawiązują m.in. do twórczości Jacka Kaczmarskiego czy Edwarda Stachury.

XI już edycja tego unikatowego na skalę krajową wydarzenia zorganizowana zostanie w tym roku pod nazwą „Bardowie w walce o wolność i demokrację”.

- Oczywiście zadaliśmy sobie pytanie, czy w obecnej, tragicznej sytuacji i relacji z rosyjskim agresorem na Ukrainę, organizować kolejna edycję festiwalu. Odpowiedź była jednoznaczna - tak. Tym bardziej tak. Otóż, kto zna osobę, biografię i twórczość Włodzimierza Wysockiego, ten wie, że ten wielki bard był symbolem walki o demokrację, wolność i prawdę. Symbol walki z każdym reżimem, wówczas komunistycznym. Symbolem wolności dla obywateli krajów Europy środkowo-wschodniej, które znajdowały się w zasięgu dominacji reżimowej władzy Związku Radzieckiego. Aktualizując nazwę ogólną dla tych pieśni, można je zdecydowanie nazwać ówczesnymi protest songami, z których niektóre dzisiaj są jakże niestety aktualne. Okazuje się, że są ponadczasowe, ostrzegające, upominające, przypominające o podstawowych wartościach moralnych. To mając jego pieśni na ustach my, Polacy walczyliśmy z reżimem socjalistycznym w latach 80-tych o wolny, niezależny kraj. To na bazie jego utworów Jacek Kaczmarskim pisał własne pieśni. To Wysocki, jako pierwszy i na pewno jedyny w obozie socjalistycznej Europy napisał wiersz przedstawiający prawdę o Powstaniu Warszawskim, celowe wyczekiwanie armii sowieckiej na prawym brzegu Wisły. Wymagało to w tamtym czasie, w latach 70-tych, wielkiej odwagi - mówi Janusz Kasprowicz, organizator festiwalu.
.
Program XI Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” - „Bardowie w walce o wolność i demokrację”.
22 lipca (piątek), Radków rynek, start godz. 19:00. Wystąpią:
- Grzegorz Molenda
- Zuza Wiśniewska

23 lipca (sobota), Gajów Park Podworski (w okolicy będą tablice kierujące na na miejsce festiwalu), start godz. 16:00. Wystąpią:
- Paulina Jeżewska
- Dawid Gębala
- Dmitrij Makliakow
- Yanistan
- Evgen Malinowski
- Antoni Muracki

W przygotowaniu festiwalu od kilku lat pomagają także legniczanie m. in. wolontariusze związani ze stowarzyszaniem Legnica Aktywnie i Kreatywnie oraz osoby prywatne. Jednym z głównych partnerów imprezy jest Collegium Witelona w Legnicy.
Więcej o imprezie na stronie wolodia.pl .

Zdjęcia ilustracyjne: IX i X edycja festiwalu Wołodia pod Szczelińcem. Fot. Tomasz Kotek i Dawid Stefanik