Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Piernikowy raj (FOTO)

JAWOR.  Wiemy co jest wielkim przebojem tegorocznego Święta Chleba i Piernika i nie mamy na myśli gwiazd muzycznych. To "PIERNIKOWO przygotowane przez Muzeum Regionalne w Jaworze. Bogactwo smaków, zapach świeżo pieczonego chleba i aromatycznych pierników. Ciekawe pokazy, warsztaty obrazujące tradycje piernikarskie regionu. Liczni wystawcy z Czech i Polski.

Piernikowy raj (FOTO)

W programie tegorocznego Piernikowa :

Pracownia Piernika Artystycznego – Wilków a piernikowe dekoracje przygotowane przez Martynę Olszową-Durachtę oczarowały gości Piernikowa: - Pierniki robię, wypiekam od 6 lat ale prawdziwą piernikarnię otworzyłam w marcu tego roku. W sumie zawsze lubiłam zajmować się rękodziełami, ale w przypadku pierników to namówiła mnie mama. Za jej namową pojechałam Łomnicy i tam złapałam bakcyla na robienie pierników. Na brak zajęć nie narzekam, bo jest chyba moda na personalizację zamówień. Zamawiane są pierniki urodzinowe, podziękowania, jakieś uroczystości firmowe . Oczywiści okres przedświąteczny to jest dosłownie lawina zamówień. Na pewno jets to w moim przypadku pasja, ale i fajny sposób na życie. W Jaworze jestem praktycznie od pierwszej edycji Święta Chleba i Piernika i ogromnie się cieszę jak ta impreza się rozrasta i jest z każdym rokiem coraz bardziej światowa.

Oprócz pracowni z Wilkowa swoje stoiska wystawiły:

Piernikarnia Śląska - Niemcza: warsztaty wypieku pierników, Muzeum Regionalne w Jaworze - piernik świętomarciński - warsztaty, Słodka Chatka – Trzcińsko: warsztaty lukrowania pierników, Pierniki z Oleśnicy – pierniki pszenno-żytnie, Muzeum Toruńskiego Piernika – smaki polskie: pokazy i degustacja, Pierniki Bardzkie – pokaz rzeźbienia drewnianych form, Oldrich Kvapil – Czechy: warsztat mistrza form piernikarskich gramie.

Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum goście Święta Chleba i Piernika mogą uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku przygotowano pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczestników jest prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w świecie katarzynki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy. Wśród wyrobów znaleźć można: Pierniki: tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.

Oczywiście w programie nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników Marcina Goetza. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko co podsunie nam wyobraźnia.

 Wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie  Oldřich Kvapil - mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej" przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. 

Fot.Maja Żywicka

{gallery}galeria/rozrywka/25-08-17-piernikowo-fot-zj-mz{/gallery}

 

Powiązane wpisy