Dwudniowe uroczystości Objawienia Pańskiego w Jaworze
JAWOR. Po raz pierwszy w Mieście Chleba i Piernika mieszkańcy przez dwa dni będą uroczyście obchodzić Dzień Objawienia Pańskiego, w tradycji znanego jako Trzech Króli, które kalendarzowo przypada w poniedziałek 6 stycznia roku następnego. Jaworzanie tym razem główne uroczystości rozpoczną procesją Orszaku Trzech Monarchów dzień wcześniej, tj. w niedzielę 5 stycznia, zaś zakończą w następnym dniu Ekumenicznym Kolędowaniem w miejscowym Kościele Pokoju.
Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli inaczej święto Trzech Króli, obchodzone jest na pamiątką dnia, w którym nowo narodzony Syn Boży objawił się na ziemi w tajemnicy Wcielenia, ukazując się poganom w osobie Dzieciątka. Jest to uroczystość najstarsza, sięga III w i jedna z największych w roku kościelnym. Zgodnie z nią co roku 6 stycznia na ulicach kilkuset miast w Polsce pojawiają się liczne orszaki nawiązujące do wędrówki Trzech Mędrców, którzy przybyli do betlejemskiej stajenki, by oddać pokłon Chrystusowi. W darach przynieśli mu: złoto, kadzidło oraz mirrę.
Także w Jaworze zgodnie z ogólnopolską katolicką tradycją po raz już ósmy zostaną zorganizowane te uliczne jasełka.
Jednak tym razem Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta dzień wcześniej, w niedzielę 5 stycznia. W tym dniu zaraz po mszy św. o godz 12.00 przy kościele św. Marcina odbędzie się plenerowe przedstawienie. Potem procesja wyruszy spod kościoła i podąży za Trzema Królami ulicami miasta. Każdy kto weźmie udział w procesji otrzyma śpiewniki i korony królewskie. Orszak zakończy swój przemarsz przy kościele św. Marcina, gdzie wszyscy wspólnie odśpiewają kolędy i pastorałki.
Na pożegnanie każdy zostanie poczęstowany gorąca grochówką, którą ufundował Burmistrz Miasta Emilam Bera.
Natomiast w poniedziałek 6 stycznia mieszkańcy spotkają się ponownie na wspólne świętowanie Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli, na Ekumenicznym Kolędowaniem w Kościele Pokoju w Jaworze o godz. 14. Będzie to wspólnie śpiewanie kolęd i pastorałek przez chrześcijan różnych wyznań, co już od lat stało się miejscową tradycją.