Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Noc rabusiów w muzeum (FOTO)

JAWOR. Tegoroczna Noc Muzeów odbywała się pod hasłem „Rycerze rabusie”. Na dziedzicu Muzeum Regionalnego w Jaworze sceny ze średniowiecza związane z burzliwym życie rycerza-rabusia Hansa von Zeditz z Godziszowej barwnie przedstawiła Grupa Artystyczna "Pokazyhistoryczne.pl" z Tomaszem Sokołowskim na czele. Były rabunki, pojmanie rabusia po rycerskiej bitwie i publiczna egzekucja. W roli narratora przedstawienia i zarazem groźnego kata znakomicie wypadł Przemek Corso doskonale znany ze swoich działań w legnickiej Galerii Piastów.

Noc rabusiów w muzeum (FOTO)

Aleksander Muła, dyrektor Muzeum "wymyślił" muzealną noc w takiej a nie innej scenerii i wykonanie powierzył ludziom, którzy swój historyczny fach wykonują od blisko 20 lat. Nic dziwnego, że licznie zgromadzona na dziedzińcu publiczność na kilkadziesiąt minut za sprawą grupy "Pokazyhistoryczne.pl" przeniosła się w odległe czasy.

Autentyczność odgrywanych scen zbrojnych sprawiła, że matki chowały za siebie dzieci kiedy rycerz wjechał na dziedziniec na koniu okutym w zbroję i kiedy krzyżowały się miecze. A kiedy kat zapowiedział, że tryśnie krew po ścięciu głowy rabusia, to niektórzy z widzów odruchowo zasłaniali się aby przypadkiem... krew ich nie ochlapała.

Dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty rzemiosł dawnych (młyno-piekarnia, warsztat mincerza – fałszerza monet) oraz gry i zabawy dla dzieci. Po smakowite podpłomyki ustawiała się kolejka miłośników średniowiecznej kuchni.

Wieczorem zwiedzającym udostępniono ekspozycje stałe w Muzeum oraz otwarto wystawy: Księstwo Jaworskie w kartografii oraz Rycerze rabusie w Księstwie Jaworskim. W konwencji inscenizacji historycznej odbył się wykład  "Śladami Czarnego Krzysztofa – rycerza-rabusia z Olszanicy".Miała także miejsce prezentacja kapsuły czasu "Siedziby rycerskie Dolnego Śląska".

Noc muzeum to także Kościół Pokoju, w którym odbyła się  prezentacja multimedialna "Powstanie i dzieje Kościoła Pokoju w Jaworze".

Wielkie brawa za pomysł nocy muzealnej w Jaworze i wielkie brawa za wykonanie historycznej inscenizacji.

{gallery}galeria/rozrywka/20-05-16-noc-muzeum-w-jaworze-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy