Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Spacerkiem po... wystawie „Rękopisy i starodruki”

JAWOR. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze zaprasza na cykliczny spacer po Jaworze z przewodnikiem. Tym razem wybierzemy się do Muzeum Regionalnego na wystawę "Rękopisy i starodruki". Naszym przewodnikiem po wystawie będzie kustosz jaworskiego muzeum - Mirosław Szkiłądź. Na chętnych czekamy w środę 15 marca o godzinie 12:00 przed siedzibą Muzeum Regionalnego przy ul. Klasztornej.

Spacerkiem po... wystawie „Rękopisy i starodruki”

Wystawa czasowa „Rękopisy i starodruki” prezentuje ciekawe dokumenty sprzed wieków. Niektóre sięgają epoki średniowiecza. Materiały spisane ręcznie, drukowane oraz oprawiane w opasłe woluminy stanowią dziś cenne źródło badań do dziejów Śląska.

Znakomita większość muzealiów prezentowanych na wystawie pochodzi z przedwojennej kolekcji Heimat Museum Jauer. Świadczą o wielowiekowej tradycji Jawora i regionu.
Na uwagę zasługują: tabliczki woskowe z zapiskami dotyczącymi wyroków sądowych z kancelarii miejskiej z lat 1374-1428, księga jaworskiego cechu bednarzy, pergaminowy dokument biskupa wrocławskiego Konrada z 1439 roku, czy list cesarza Ferdynanda III do starosty księcia świdnicko-jaworskiego Ottona hrabiego von Nostitz z 1652 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również dotąd nie eksponowane muzealia, a niedawno zakupione do jaworskich zbiorów. Wśród nich znajduje się list dobrego urodzenia z najstarszym, znanym przedstawieniem herbu miejskiego Jawora z podwójną tarczą heraldyczną, datowany na 1582 rok, starodruk „Phoenix redivivus” z 1667 roku opisujący miasta księstwa świdnicko-jaworskiego oraz klasycystyczny sztambuch z wpisami jaworzan z 1819 roku.

Powiązane wpisy