Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstanie Piernikowo

JAWOR. Jawor jest jednym z centrów kultury i tradycji piernikarskiej. Przejawem tego są obchody Święta Chleba i Piernika, które odbywają się co roku w ostatni weekend sierpnia. W tym roku rozpoczną się 26 sierpnia i potrwają do 28 sierpnia. Tegoroczna impreza wypełniona będzie bogactwem smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników. Nie zabraknie również niezwykle ciekawych pokazów oraz warsztatów obrazujących tradycje piernikarskie regionu, które będą organizowane przez Muzeum Regionalne w Jaworze.

Powstanie Piernikowo

Na cykl tych atrakcji zapraszamy do centrum rynku przy siedzibie Informacji Turystycznej.

Dzięki programowi, przygotowanemu przez Muzeum będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich. Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Po raz pierwszy na szeroką skalę zaprezentują się pierniki z Barda, znanego ośrodka cukierniczego przełomu XIX i XX w.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla odwiedzających Jawor jest prezentacja wyrobów piernikarskich z Muzeum Piernika w Toruniu. Toruńskie pierniki robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez  żadnych konserwantów i ulepszaczy.

Wśród tamtejszych wyrobów znaleźć można: Pierniki: tradycyjne, tradycyjne z różą i czekoladą, Kawusie, Pierniki Mistrzowskie, Gentlemańskie (Dżentelmeńskie) oraz Kostki tradycyjne.

Oczywiście w programie tegorocznego Święta Chleba i Piernika nie może zabraknąć również warsztatów lukrowania pierników ze „Słodkiej Chatki” Marcina Goetza z Trzcińska. Pan Goetz w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka aromatyczne pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Z piernika można wyczarować wszystko, co podsunie nam wyobraźnia.

Kolejnym wyjątkowym gościem, który zaszczyci Nas podczas Święta Chleba i Piernika będzie Pan Oldřich Kvapil – mistrz, rzeźbiarz, który zajmuje się tworzeniem drewnianych form do pierników od 1966 r. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł “nosiciela tradycji ludowej” przyznawany przez Ministerstwo Kultury dla osób szczególnie ważnych dla zachowania dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Pana Oldřicha ,a także podpatrzeć etapy tworzenia form do pierników.

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Święto Chleba i Piernika, gdzie razem będziemy przeżywać, uczyć się i na nowo poznawać „słodką” kulturę i tradycję dolnośląskiego Jawora.

Na zdjęciu: Ciastelina - maskotka promująca jaworskie pierniki. Projekt autorstwa miejscowej artystki, pani Aldony Staroń. Fot. Arkadiusz Muła

Powiązane wpisy