Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wystawa na 500-lecie reformacji

LEGNICA. W środę, 12 lipca, o godzinie 16.00 w Ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy uroczyście otwarta będzie wystawa „Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku”. Ekspozycja jest poświęcona jubileuszowi 500-lecia reformacji, który przypada w roku tym roku.

Wystawa na 500-lecie reformacji

Przed pięciuset laty, 31 października 1517 roku w miasteczku Wittenberga nad Łabą Marcin Luter ogłosił 95 tez o handlu odpustami, zapoczątkowując rewolucję kulturową, która ogarnęła całą Europę. Reformacja wpłynęła na odniesienie człowieka do Boga, Kościoła oraz zwierzchności.

Śląsk jako jeden z pierwszych krajów przyjął reformację. Przez ponad dwieście lat spory katolicyzmu i protestantyzmu kształtowały dzieje tych ziem. W okresie kontrreformacji śląscy luteranie zachowali swoją wiarę. Imponującymi świadectwami ich walki o przetrwanie są kościoły pokoju i kościoły łaski. Ostatecznie zwyciężyła tolerancja, a Śląsk stał się regionem dwuwyznaniowym.

W XX wieku Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce przejął rolę zarządcy protestanckiej spuścizny. Jednak dopiero po 1989 roku możliwa stała się otwarta debata i współpraca polsko-niemiecka. Ochroną wspólnego protestanckiego dziedzictwa na Śląsku zajmują się zarówno kościoły, jak i muzea, naukowcy, samorządy czy stowarzyszenia i osoby prywatne. Wiele dawnych kościołów ewangelickich otoczono opieką jako świątynie lub pomniki kultury i znowu tętni w nich życie.

Wystawa przygotowana została w dwóch językach przez Śląskie Muzeum w Görlitz w ramach projektu „Reformacja w Europie Środkowo-Wschodniej” we współpracy z Diecezją Wrocławską, Katowicką i Cieszyńską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Czynna będzie do końca sierpnia. Zwiedzający nabywają cegiełkę – 3 zł dzieci i młodzież, 6 zł dorośli.

Powiązane wpisy