Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Powstanie Warszawskie w skali 1:35

LEGNICA. 1 sierpnia, w hallu Akademii Rycerskiej, odbędzie się wernisaż wystawy "Pamięć i duma", prezentującej epizody z Powstania Warszawskiego w skali 1:35. W wernisażu weźmie udział fotograf Powstania Warszawskiego - Zbigniew Grochowski.

Powstanie Warszawskie w skali 1:35

Początek wernisażu o godz. 17.00. Wstęp na wernisaż i wystawę, która pozostanie w Legnicy do 15 września, jest wolny.

"Pamięć i duma" jest autorskim projektem Krzysztofa "Zygzaka" Chojnackiego, założyciela punkrockowej grupy TZN Xenna. Grafiki, zdjęcia i dioramy - odtwarzające epizody z Powstania Warszawskiego - są wyrazem hołdu, który autor chciał złożyć powstańcom. Wystawa powstała w niekonwencjonalny sposób. Zanim zrobiono grafiki i zdjęcia, autor musiał stworzyć teatr działań wojennych. Użył do tego celu ogólnie dostępnych zestawów modelarskich. - Odpowiednio je modyfikując, wykonałem "aktorów" tych mini rekonstrukcji - wyjaśnia Krzysztof "Zygzak" Chojnacki.

Do realizacji planu była także potrzebna scenografia oddająca realia zburzonego miasta. W rezultacie udało się wypracować scenografię z Powstania Warszawskiego z charakterystycznymi dla tamtego okresu mundurami, bronią i napisami na murach. Na jednym z murów jest błędnie napisane "Hitler Kaput". Autor celowo nie dodał na końcu drugiej litery T. Założył bowiem, że w czasie takich akcji ktoś mógł nie zdążyć dokończyć napisu. Wszystkie elementy zabudowy wykonał m.in. z drewna, kamienia plastiku, papieru.

Powiązane wpisy