Październik z LCK
LEGNICA. Legnickie Centrum Kultury zaprasza na wydarzenia organizowane w październiku.
1.10.2017
"Dom Kultury+ Wy. DZIEŃ 100 LAT TEMU"
Akademia Rycerska
Wstęp wolny
godz. 15.00, Skwer Orląt Lwowskich: spotkanie uczestników imprezy, fotografowanie
godz. 16.00, Akademia Rycerska – dziedziniec i pomieszczenia:
prezentacja starych gazet, zdjęć i widokówek, stare samochody, stoiska staroci, stylizowana kawiarenka Oberży, stoisko Cukierni Zielińskich- „bomby legnickie” i inne słodkości, stoisko florystyczne - Grochowscy, dawny salon mieszczański, stoisko stylizacji fryzur i makijażu, stolikowe pogaduchy, wspomnienia z Rogerem Piaskowskim, konkurs stylizacji na lata '20, występy kataryniarza, wieczorna potańcówka - przygrywa Band Kłos&Dąbrowski.
Projekt realizowany przez Legnickie Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
6.10.2017
KONCERT FREESTAGE #25
Klub Spiżarnia, godz. 19.30
Bilety: 10 zł do nabycia w kasie LCK (ul. Chojnowska 2, pok. 118, Galeria Satyrykon, Rynek 36) oraz przed koncertem
Wystąpią:
THE LESS
Alternative/Cold wave/Post-punk - Legnica/Wrocław/Lubin
THE MOONGOOSE
indie/alternative - Lubin/Wrocław
THE RUDE ROMANCE
alternative - Lubin
7.10.2017, godz. 19.00
„Dom Kultury+ Wy. FABRYKA FORTEPIANÓW – PERFORMENS NA TRZY PIANINA”
Scena na Nowym Świecie, wejście od ul. Korczaka
Wstęp wolny/bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie LCK i Galerii Satyrykon
Wykonawcy:
Trio: Jacek Muzioł – pianino Legnica w roli instrumentów perkusyjnych
Andrzej Janiga – pianino Legnica
Szymon Sandura – pianino Legnica
Natalia Biegaj – taniec
Renata Michajłow – scenografia
Cezary Bukowski i Renata Michajłow – koncepcja artystyczna
Fabryka Fortepianów – performens na trzy pianina to nietypowy występ lokalnych muzyków na instrumentach nienadających się do koncertowego grania, w miejscu do tego nieprzeznaczonym, w repertuarze „nie do słuchania”. Po co? By udowodnić, że muzyka nie jest rozkapryszoną, luksusową muzą, że nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach może służyć nawiązywaniu twórczego dialogu. Koncert-performens adresujemy do każdego, bez względu na wiek i muzyczne upodobania, kto potrafi zdobyć się na ciekawość „innego” i nie traktuje tego ze śmiertelną powagą. Projekt realizowany przez Legnickie Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2017 prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
10.10.2017 r. godz. 19.15
Międzynarodowy Festiwal Organowy – Legnickie Wieczory Organowe
KONCERT FINAŁOWY Romantyzm w nauce i poezji
Katedra legnicka
Wstęp wolny
Wykonawcy:
Andrzej Chorosiński – organy
Zdzisław Madej – tenor
Michał Chorosiński – recytacje
W finałowym koncercie 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego – Legnickich Wieczorów Organowych – usłyszymy kompozycje L. Vierne, G. Bizeta. G. Pucciniego, M. Lorenza, A. Guilmant, F. Mendelssohn – Bartoldyego, S. Moniuszko oraz Ch. Widor. Program koncertu ubogacą recytacje ballad A. Mickiewicza w wykonaniu Michała Chorosińskiego.
20.10.2017 godz. 18.00
FINISAŻ WYSTAWY "Ilustracje" Joli Richter Magnuszewskiej
Galeria Satyrykon, wstęp wolny
JOLA RICHTER-MAGNUSZEWSKA - malarka, ilustratorka. Od 1999 roku wspólnie z mężem prowadzi pracownię "Z Innej Bajki". W 2011 roku zadebiutowała jako ilustratorka na łamach magazynu dla dzieci Świerszczyk. Od tego czasu nieprzerwanie ilustruje książki, teksty literackie w Świerszczyku i podręcznikach szkolnych. Współpracuje z wieloma wydawnictwami takimi jak Nasza Księgarnia, Egmont, Literatura, Publicat. Mieszka w Beskidzie Niskim. W swojej twórczości odwołuje się do motywów onirycznych, baśniowych, czerpie inspiracje z folkloru karpackiego.
Oprócz wystawy będzie można oglądać książki zilustrowane przez
Jolę Richter Magnuszewską, także kupić książkę "Jest taka historia - opowieść o Januszu Korczaku".
KONCERT CHÓRU Nyíregyházi Cantemus Kórus z Węgier
w ramach Obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce
22.10.2017 godz. 18.00
Kościół Ewangelicki Marii Panny
Wstęp wolny
Koncert z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce. Repertuar wykonywany przez chór jest bogaty i zróżnicowany - rozciągający się od renesansu po współczesną muzykę chóralną. Obejmuje okresy renesansu i romantyzmu, dzieła Bartóka i Kodály oraz współczesnych kompozytorów węgierskich, a także muzykę ludową z Węgier. Chór jest prowadzony od momentu powstania przez Dénesa Szabó.
27.10.2017, godz. 19.00
LEGNICA BLUES DAY
Sala Maneżowa (wejście od ul. Ojców Zbigniewa i Michała)
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie LCK (ul. Chojnowska 2, pok. 118, Galeria Satyrykon, Rynek 36) oraz przed koncertem
VANESA HARBEK BAND (ARG/ PL)
Vanesa Harbek to niezwykle utalentowana pochodząca z Argentyny gitarzystka, wokalistka i trębaczka i showmanka. Jej ognista muzyka, z pogranicza bluesa, jazzu, rocka i soulu czerpiąca z tradycji południowoamerykańskiej i karaibskiej budziłzachwyt w większości krajów Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Dzieliła scenęz takimi artystami jak: Igor Prado, Decio Caetano, Big Gilson, David Tanganelli, Omar Coleman, Sugar Blue, Dave Riley, Linsey Alexander y Vino Louden (USA), Antonio Vergara, Kenny Blues Boss Wayne, Marcos Coll, Daryl Taylor, Rico MacClarrin czy Vargas Blues Band. Podczas swojej pierwszej trasy koncertowej wystąpi ze znakomitym zespołem w składzie:
Krzysztof Puma Piasecki - guit.
Łukasz Gorczyca - bass
Tomasz Dominik - dr.
29.10.2017 r. g. 19.15
Międzynarodowy Festiwal Organowy – Legnickie Wieczory Organowe
KONCERT NADZWYCZAJNY na 500-lecie Reformacji
Kościół Ewangelicki Marii Panny
Wstęp wolny
Wykonawcy:
Irena Wisełka Cieślar – organy
Koncert związany jest z przypadającym w tym roku pięćsetną rocznicą Reformacji czyli symbolicznym wywieszeniem w 1517 r. przez Marcina Lutra 95 tez na bramie kościoła w Wittenberdze. W programie koncertu utwory J. Bauera, J.G. Walthera, J.S. Bacha, B. Dowlasza, P. Vasksa, J. Brahmsa oraz Denisa Bédara.
NAUKA TAŃCA TOWARZYSKIEGO
11.10.2017 godz. 18.30
Sala Maneżowa (wejście od dziedzińca)
Odpłatność: 160 zł (osoba)
Program realizowany jest podczas ośmiu półtoragodzinnych spotkań. Zajęcia, prowadzone przez cenionego instruktora tańca - Andrzeja Mierzwę. Zajęcia odbywają się zawsze w środy (18.30 - 20.00).
NABÓR DO DZIECIĘCO MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY DĘTEJ
Spotkanie informacyjne: 2 października o godz. 16.30 3w Sali Maneżowej (wejście od dziedzińca)
Zapraszamy dzieci i młodziez w wieku 10-16 lat do spróbowania swoich sił w grze na intrumentach dętych. Legnicka orkiestra jest jedna z niewielu, która otwarta jest również na osoby z niepełnosprawnością. Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia, uczymy od podstaw.
NABÓR DO ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA "LEGNICA"
Zespół Pieśni Tańca "Legnica" zachęca dzieci od lat 6 oraz młodzież do rozpoczęcia przygody z tańcem ludowym. ZPiT Legnicy właśnie powrócił z międzynarodowego festiwalu na Tajwanie i jest gotowy do rozpoczęcia nowego sezonu artystycznego. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w poniedziałki i czwartki w godz. 16.00-19.00 do odwiedzenia nas w Akademii Rycerskiej, gdzie odbywaja się zajęcia (I piętro, sala 132, wejście od dziedzińca)
STUDIO BALETOWE
Akademia Rycerska, II piętro, Sala baletowa (wejście od dziedzińca)
Odpłatność: 180 zł/os.
Poniedziałki i środy :
16:30 - grupa początkująca
17:20 - grupa I - kontynuacja
Wtorki i czwartki:
16:30 - grupa początkująca
17:20 - grupa początkująca
18:10 - grupa II - kontynuacja
FLAMENCO
Terminy zajęć: 7 i 21 października
Akademia Rycerska, II piętro, wejście przez dziedziniec
Odpłatność: 80 zł/os.
Grupa początkująca: 11.00 - 13.00 (sevillanas)
Grupa średnio zaawansowana: 13.00 - 15.00 (tanguillos)
Grupa zaawansowana: 15.00 - 17.00 (solea por buleria)
KLUB MIŁOŚNIKÓW FILMU
Kino Piast (ul. Biskupia 3)
wstęp: miesięczna składka członkowska KMF (15 zł)
2 października, godz. 18:00
BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK
Reż. Anton Corbijn. Wyst.: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe, Robin Wright. USA, 2014, 117 min.
Oparty na słynnym bestsellerze Johna le Carré thriller, twórcy Control oraz Amerykanina. Ostatnia wielka rola Philipa Seymoura Hoffmana.
Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. W Hamburgu, uważanym za jedną z głównych siedzib islamskich terrorystów, pojawia się młody, skrajnie wycieńczony Czeczen, Issa. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. W prowokacji przygotowanej przez służby nie tylko agenci będą mieli role do odegrania. Do rozgrywki przystąpi także młoda prawniczka Annabel i leciwy bankier, który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta. Czy Issa jest ofiarą opresyjnego systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się niebezpieczna wywiadowcza gra, w której nikt nie ufa nikomu...
9 października, godz. 18:00
PIĄTA PORA ROKU
Reż. Jerzy Domaradzki. Wyst.: Marian Dziędzie, Ewa Wiśniewska, Andrzej Grabowski Andrzej, Leszek Lichota, Natalia Rybicka. Polska, 2012, 95 min.
Z pozoru wszystko ich dzieli – pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Witek (Marian Dziędziel) to owdowiały kierowca, który przejechał w życiu tysiące kilometrów, ale nie ujrzał jeszcze nic poza rodzinnym Śląskiem. Barbara (Ewa Wiśniewska), nauczycielka muzyki, nie może pozbierać się po utracie bliskiej osoby – znanego malarza, z którym spędziła najpiękniejsze lata swojego życia. Pragnąc spełnić ostatnie życzenie partnera i rozsypać jego prochy nad morzem, w miejscu ich pierwszego spotkania, kobieta zwraca się o pomoc do Witka. W trakcie obfitującej w zaskakujące odkrycia podróży na drugi koniec Polski, dwie zagubione dusze połączy przyjaźń, która pozwoli przezwyciężyć najgłębsze różnice.
16 października, godz. 18:00
PRZEŁĘCZ OCALONYCH
Reż. Mel Gibson. Wyst.: Andrew Garfield, Teresa Palmer, Vince Vaughn, Sam Worthington, Luke Bracey, Hugo Weaving. USA, 2016, 133 min.
Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na wyznawaną religię odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bohatera, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość…
Doss był pierwszym żołnierzem, który mimo odmowy walki uhonorowany został Medalem Honoru.
23 października, godz. 18:00
SZTUKA PŁAKANIA
Reż. Peter Schonau Fog. Wyst.: Jannik Lorenzen, Ch Jesper Asholt, Hanne Hedelund, Bjarne Henriksen. Dania, 2006, 106 min.
Życie jedenastoletniego Allana nie jest łatwe. Jego rodzice już dawno przestali zajmować się swoim małym sklepem, nocami słychać tylko cichy płacz ojca rodziny, który nie ma nawet siły walczyć o własny kawałek kołdry. Mały Allan stara się zrobić wszystko, żeby uszczęśliwić swoich bliskich. Pewnego dnia chłopiec odkrywa, że jego ojciec potrafi wygłaszać płomienne przemówienia na pogrzebach. Oczyszczające tyrady okazują się doskonałą terapią dla słabego, zmęczonego życiem człowieka. Allan postanawia zadbać o to, by w rodzinnej miejscowości nie zabrakło pogrzebowych uroczystości...
Film oparty na motywach powieści Sztuka płakania Erlinga Jepsena. Przejmująca, pełna czarnego humoru opowieść o dziecięcym świecie i trudnym dorastaniu w hermetycznej jutlandzkiej społeczności.
30 października, godz. 18:00
WSPOMNIENIA Z GWIEZDNEGO PYŁU
Reż. Woody Allen. Wyst.: Woody Allen, Charlotte Rampling, Jessica Harper, Marie-Christine Barrault, Tony Roberts, Sharon Stone. USA, 1980, 85 min.
Reżyser Sandy Bates przeżywa głęboki kryzys, jest sfrustrowany i załamany. Właśnie odbywa się przegląd jego starych filmów. Na uroczystości oblegają go tłumy. Cały ten zgiełk wokół jego osoby skłania Batesa do zastanowienia się nad swoją przeszłością i karierą filmowca oraz podsumowania życia osobistego.