Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nowe oblicze Domu Otwartego (FOTO)

LEGNICA. Wraz rozpoczęciem nowego sezonu teatralnego dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb zapowiedział reaktywowanie dawnego projektu „Modrzejewska – Dom Otwarty”, z którym wystartował wiosną poprzedniego roku. Ideą tego cyklu było sprowadzenie teatru do miejsca gościnnego, życzliwego zaproszonym gościom i przede wszystkim otwartego na różne estetyki, środki wyrazu, tematy i poglądy.

Nowe oblicze Domu Otwartego (FOTO)

Dzięki cyklowi „Modrzejewska - Dom Otwarty” mogliśmy w Legnicy w poprzednim sezonie zobaczyć kilka spektakli z najwyższej teatralnej półki jak choćby monodram Janusza Gajosa "Mszę za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego z Teatru Narodowego w Warszawie, „Misterium Buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka czy „Remusa” Aleksandra Majakowskiego z gdańskiego Teatru Miniatura. Po każdym ze spektakli widzowie byli zapraszani na „domową” rozmowę z artystami, co jeszcze bardziej podkreślało charakter otwartości przedsięwzięcia.

- Dwa sezony temu ruszyliśmy z pomysłem na to, żeby zapraszać do nas do teatru na różnego rodzaju przedstawienia, wydarzenia teatralne, kulturalne i artystyczne – mówi dyrektor teatru Jacek Głomb. - Wracamy do tego projektu, ale w kontekście literackim. Nawiązaliśmy współpracę z fundacją Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego z Wrocławia, która zajmuje się m.in. tłumaczeniem i wydawnictwem literatury pięknej z obszaru Europy Wschodniej. I na tej bazie będziemy konstruowali swój projekt.

Tym samym cykl Modrzejewska Dom Otwarty otrzymał dziś zupełnie nową formę - autorskich spotkań literackich połączonych z promocją książek, wydawnictw ważnych współczesnych wschodnioeuropejskich dzieł literackich.

- Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu będzie poświęcone poezji nowożytnego greckiego poety Konstandiosa Kawafisa urodzonego w Aleksandrii w Egipcie, skromnego urzędnika, który za życia nie wydał ani jednego tomiku i dopiero po śmierci został dostrzeżony i odkryty - przedstawia temat najbliższego spotkania z widzami prowadzący projekt kierownik literacki Robert Urbański. - Napisał on niewiele wierszy, bo ponad 200, z czego według niego najlepsze zebrał w tomiku Kanon -154 wierszy. Jego wiersze tłumaczyli m.in. Czesław Miłosz, Tadeusz Kubiak. A my spotkamy się z Jackiem Hajdukiem, autorem nowego polskiego przekładu tego tomiku.

O sztuce przekładu, poezji Kawafisa będzie można porozmawiać z Jackiem Hajdukiem w czwartek 21 września o godz.18.00 w Cafe Modrzejewska.

Następnym hitowym spotkaniem literackim zapowiadanym w listopadzie będzie antologia poezji ukraińskiej w tłumaczeniu Adama Pomorskiego.

{gallery}galeria/rozrywka/19-09-17-Modrzejewska-Dom-Otwarty-fot-ewa-jakubowska{/gallery}

Powiązane wpisy