Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Promocja książki z udziałem jej autora z Rumunii

LEGNICA. W dniu Narodowego Święta Rumunii, Dan Lungu, rumuński pisarz, a także senator, opowie o swojej najnowszej powieści „O dziewczynce, która bawiła się w Boga”. Rzecz przetłumaczyła legniczanka Radosława Janowska-Lascar. Promocja książki w najbliższy piątek 1 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym.

Promocja książki z udziałem jej autora z Rumunii

 

Dan Lungu (ur. 1969) jest nie tylko pisarzem i senatorem, lecz także socjologiem i profesorem uniwersyteckim. To jeden z najbardziej cenionych i tłumaczonych współczesnych pisarzy rumuńskich.

Powieść O dziewczynce, która bawiła się w Boga uhonorowana została tytułem Najlepszej Książki Roku 2014, a także nagrodą czasopisma „Observator Cultural”. Jest to historia rodziny, którą dotknęła emigracja zarobkowa rodziców. Wielu Rumunów, podobnie jak Polaków, poznało na własnej skórze – ów fenomen społeczny, określany powszechnie eurosieroctwem, który zaburza więzi rodzinne, w imię lepszego życia w bliżej nieokreślonej przyszłości. Historia rozgrywa się tuż po upadku komunizmu w Rumunii, kiedy zamykano wiele zakładów pracy i mnóstwo ludzi stawało się z dnia na dzień bezrobotnymi.

Dan Lungu przyjeżdża do Polski na Targi Książki we Wrocławiu (26 WTDK, spotkanie z czytelnikami na targach 2 grudnia), a także na zaproszenie Komisji Europejskiej do Warszawy, gdzie weźmie udział w spotkaniu poświęconemu problemowi eurosieroctwa.

Na legnickim spotkaniu obecna będzie także Sabra Daici - dyrektorka Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, żeby wspólnie z legniczanami świętować ważny dla Rumunów dzień przy lampce wyśmienitego, rumuńskiego wina.

1 grudnia (piątek) godz. 18.00, Galeria Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny

Organizatorzy: Wydawnictwo AMALTEA z Wrocławia, Stow. DAK FABRYKA TWÓRCZOŚCI z Legnicy i Galeria Sztuki z Legnicy.

Powiązane wpisy