Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Znamy finalistów LEGNICY CANTAT 49

LEGNICA. 10 zespołów z całego kraju zostało zakwalifikowanych do udziału w Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 49. Taką decyzję podjęła Rada Artystyczna turnieju po piątkowych (16.02) obradach. W skład Rady weszli znakomici znawcy muzyki chóralnej: prof. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie (przewodniczący), prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i prof. Dariusz Dyczewski z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Znamy finalistów LEGNICY CANTAT 49

 Rada dokonała kwalifikacji na podstawie nagrań nadesłanych przez zespoły, wśród których znalazły się zarówno chóry dobrze już znane festiwalowej publiczności, jak i debiutanci.
- Zespoły, które się zgłosiły, reprezentują wysoki poziom, bo taki też jest od lat poziom turnieju - podkreślił prof. Stanisław Krawczyński.

Co ważne, zgłoszenia do tegorocznego konkursu nadesłały bardzo zróżnicowane grupy. - Są zarówno chóry dziecięce, jak i chóry jednorodne, czyli np. żeńskie, są chóry akademickie, chóry mieszane, są zespoły duże, ale są i małe, kameralne. To prawdziwy przekrój polskiej chóralistyki - podkreśla prof. Elżbieta Wtorkowska.

Choć do tegorocznej Legnicy Cantat nie zgłosił się żaden chór z naszego regionu, członkowie Rady Artystycznej uspokajają. - Często jest tak, że chóry uczestnicząc w Legnicy Cantat kilka razy pod rząd już wiedzą, czego oczekuje od nich Jury i robią sobie przerwę, aby popracować nad repertuarem i wrócić. Nawet po zwycięstwo - wyjaśnia prof. Dariusz Dyczewski.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki chóralnej w Polsce. Odbędzie się w Legnicy w maju. Choć oficjalnie do okrągłego jubileuszu 50-lecia turnieju pozostał jeszcze rok, to w rzeczywistości półwiecze istnienia festiwalu przypada właśnie na rok bieżący. Turniej miał bowiem w swojej historii lukę - z powodu stanu wojennego nie odbył się w 1992 roku.

- Tegoroczna Legnica Cantat faktycznie rozpocznie więc obchody półwiecza festiwalu. Szykujemy niespodzianki - zapowiedział Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury,  zapraszając wszystkich na majowe wydarzenie.

Po przesłuchaniu nagrań zespołów, a także przyjęciu nominacji z Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, do konkursu zakwalifikowano 9 zespołów. Są to:
1. Chór Kamerton SP w Haczowie, dyr.Marta Sobota
2. Chór Akademii Muzycznej w Poznaniu, dyr. Marek Gandecki
3. Chór AsBeek z Płocka, dyr. Andrzej Sitek
4. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej, dyr. Mariusz Mróz
5. Chór Żeński Schola Cantorum Bialostociensis z Białegostoku, dyr. Anna Olszewska
6. Zespół Wokalny Art.′n′Voices z Wejherowa
7. Chór Dominanta z Krakowa, dyr. Małgorzata Langer-Król
8. Młodzieżowy Chór Canto z Włocławka, dyr. Marian Szczepański
9. Chór Astrolabium z Torunia, dyr. Kinga Litowska

Powiązane wpisy