Piękne i Bestia na Zamku Piastowskim (FOTO)
LEGNICA. W Dniu Kobiet na Zamku Piastowskim w Legnicy odbył się wernisaż wystawy inspirowanej filmami Jerzego Hoffmana, zatytułowanej „Piękne i Bestia” Jerzy Hoffman i Bohaterki jego filmów w karykaturach Dariusza Łabędzkiego i fotografiach Zenona Żyburtowicza. „Piękne” to wizerunki polskich aktorek znanych z takich ekranowych produkcji, jak „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem” czy „Znachor”. Z kolei „Bestia” to postać twórcy tych filmów, reżysera Jerzego Hoffmana.
Zarówno aktorki jak i reżyser uchwyceni są w karykaturach Dariusza Łabędzkiego oraz portretach i fotożartach autorstwa Zenona Żyburtowicza. Zdjęcia oraz karykatury portretowe zostały wykonane za pomocą różnych technik, takich jak: akwarela, airbrush, pasteli, tuszu czy technik mieszanych. Zobaczyć będzie można na nich wizerunki m.in. Hanki Bielickiej, Małgorzaty Braunek, Barbary Brylskiej, Elżbiety Starosteckiej, Beaty Tyszkiewicz, Magdaleny Zawadzkiej, Bożeny Dykiel, Anny Dymnej, Izabelli Scorupco oraz Jerzego Hoffmana.
Na wernisażu obecny był Dariusz Łabędzki. - Zdjęcia i rysunki Pięknych kobiet polskiego filmu powinny na tej wystawie znajdować się obok siebie, ale z braku komunikacji między mną a organizatorem wystawy są one rozrzucone po całej sali i teraz widzę, że mimowolnie osiągnęliśmy znakomity efekt. Dla mnie postacią nr 1 mocno przyciągająca wzrok jest Ewa Wiśniewska ucharakteryzowana na wiedźmę w Starej Baśni. Mimo swojej szpetoty, brzydoty jest wciąż piękna na moim rysunku...
Dariusz Łabędzki z wykształcenia jest architektem, z zamiłowania rysownikiem, na co dzień prowadzi studio graficzne, zajmuje się reklamą; miłośnik kina, wydawca albumów i kalendarzy z karykaturami aktorów. Od lat promuje polską sztukę karykatury, kręci filmy i reportaże, organizuje konkursy, wystawy i plenery. Autor 40 rysunków na okładkę tygodnika „Wprost” i karykatur laureatów plebiscytu „Człowiek Roku”. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jako twórca jest znany z kreatywności i świetnego warsztatu plastycznego. Prezentował swoje prace na 15 wystawach indywidualnych w Polsce i wielu zbiorowych na całym świecie. Zdobywca kilkunastu nagród.
Na wernisażu nie pojawił się co prawda Zenon Żyburtowicz, ale jak napomknął Tadeusz SAMBORSKI, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego właśnie Zenon Żyburtowicz będzie towarzyszył dolnoślązakom w lipcowej wyprawie na Kresy Wschodnie...
Zenon Żyburtowicz pierwotnie myślał o zawodzie muzyka, dlatego dziś podkreśla „muzyczność” swych fotografii. Autor ciekawych reportaży z satyrycznym ujęciem świata i umiejętnością wydobywania życiowych paradoksów oraz charakterystycznych „scenek” z okresu przekwitania PRL-u. Posiada łatwość przechodzenia od tematów żartobliwych do dramatycznych. Jest wieloletnim członkiem Academie Internationale de Lutece w Paryżu, Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Związku Polskich Artystów Fotografików i Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Fotografował dla „Schweitzer Illustrierte” i wiedeńskiego „Die Ganze Woche”.
Otwarcia wystawy dokonał Tadeusz SAMBORSKI pamiętając o Święcie Kobiet i wręczając każdej z pań piękne tulipany. O oprawę muzyczna zadbali muzycy scen białoruskich. Wśród gości nie zabrakło starościny legnickiej Janiny Mazur czy Kazimierza Burtnego.
Wystawa pochodzi z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i potrwa do dnia 25 marca 2018 r. Organizatorem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, a projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Wstęp na wystawę jest wolny.
Fot. Maja Żywicka
{gallery}galeria/rozrywka/08-03-18-wernisaz-wystawy-piekne-i-bestia-fot-maja-zywicka{/gallery}