Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Po kulminacji Srebra

LEGNICA. Kulminacja 39. edycji Legnickiego Festiwalu SREBRO organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy już za nami. 18 i 19 maja odbyły się wernisaże wszystkich 25 wystaw zorganizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu oraz rozmaite wydarzenia towarzyszące jak intronizacja Złotego Palucha – patrona Festiwalu, koncert czy seminarium popularno-naukowe. Kolejny raz Legnica przez dwa dni była prawdziwą mekką artystów-złotników oraz znawców i miłośników biżuterii z całego kraju i wielu zakątków świata. Pogoda oraz twórcy i fani biżuterii i samego Festiwalu nie zawiedli i śmiało można powiedzieć, iż od Dworca Kolejowego po Akademię Rycerską Legnica faktycznie oddychała SREBREM.

Po kulminacji Srebra

 

Ogłoszenie zwycięzców oraz rozdanie nagród w 27. MKSZ Iluzja tradycyjnie miało miejsce w Holu Starego Ratusza. Rezultaty Konkursu na plakat były znane już wcześniej, jako że zwycięski plakat tradycyjnie promuje Konkurs Sztuki Złotniczej. W tym roku autorem zwycięskiego plakatu jest Michał Gierałtowski. W konkursie fotograficznym I Nagrodę zdobyła Monika Kozłowska, II – Bogusz Jan Szulc, III – Rafał Donica. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Flis, Elwira Kruszelnicka, Małgorzata Madej, Katarzyna Tsynkel.

Międzynarodowe jury 27. Konkursu Sztuki Złotniczej przyznało zaś następujące nagrody:

I Nagroda (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - Kyung Jin Kim (Korea Południowa);
II Nagroda (Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego) – Akiko Kurihara (Japonia / Włochy);
III Nagroda (Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy) – Sanghee Park (Korea Południowa);
IV Nagroda (Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy) – Marion Delarue (Francja);
Nagroda Specjalna (Srebrna ostroga) – Mari Syren (Finlandia).

Oprócz powyższych nagród pozostających w kompetencji jury, następujący artyści zostali laureatami nagród i wyróżnień przyznawanych przez instytucje i organizacje kultury i sztuki:

Satoshi Nakamura (Japonia) – Nagroda Targów Inhorgenta Munich;
Eszter Sara Kocksor (Węgry) – Nagroda firmy Polska Biżuteria;
Akiko Kurihara (Japonia / Włochy) – Nagroda Joachima Sokólskiego ufundowana przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej;
Georg W. Dobler (Niemcy) i Timothy Information Limited (Wielka Brytania)– Wyróżnienia Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy;
Silvia Walz (Hiszpania / Niemcy) – Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych;
Felicity Peters (Australia) – Wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Podczas kulminacji także Prezydent Miasta Legnicy Tadeusz Krzakowski został podwójnie uhonorowany. Otrzymał statuetkę od Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych za organizację i finansowe wspieranie Legnickiego Festiwalu SREBRO oraz Złoty Ring od Galerii Sztuki w Legnicy za wieloletnie i niezawodne wspieranie LFS, solidarność i zaufanie wobec dyrekcji i zespołu Galerii oraz wiarę w jakość artystyczną projektów Galerii.

Swoją odznaką Galeria Sztuki wyróżniła również inne osoby i instytucje za ich wsparcie dla Festiwalu. Srebrne Ringi otrzymali: Jerzy Janeczek i Sławomir Kępa – właściciele Drukarni JAKS, Joanna Biernacka i Agata Białek – przedstawicielki Inhorgenta Munich oraz Anna Dyduk, Robert Pytlos i Marcin Tymiński.

Uroczystości kulminacyjne już za nami, ale 25 wystaw legnickiego SREBRA można oglądać jeszcze do 10 czerwca. Wszystkich, których te wydarzenia ominęły zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszej stronie oraz oczywiście do osobistego odwiedzenia srebrnych wystaw. Program i fotorelacja na www.silver.legnica.pl.

Powiązane wpisy