Muzeum Stulecia Odzyskania Niepodległości (FOTO)
LEGNICA jest jednym z pierwszych pośród 56 miejscowości w kraju, które odwiedza wystawa Mobilne Muzeum Multimedialne. Zrealizowano ją z inicjatywy Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Urządzenia najnowszej generacji, setki archiwalnych fotografii i dokumentów, fragmenty historycznych filmów, hologramy, nowoczesne animacje i interaktywne aplikacje tworzą fascynującą narrację poświęconą Niepodległej, zachęcają do wspólnej wędrówki w czasie i przestrzeni.
- Cieszymy się z faktu, że to nasze miasto jest jednym z trzech w kraju, które gości to niezwykłe muzeum – mówił podczas otwarcia ekspozycji prezydent Tadeusz Krzakowski. – Mam nadzieję, że zechce je odwiedzić bardzo wielu legniczan. Historia niepodległości i naszych historycznych sukcesów jest tu przedstawiana poprzez bardzo nowoczesną narrację, w sposób niezwykle sugestywny i atrakcyjny w odbiorze.
Niezwykłe spotkanie z historią odbywa się w mobilnym module ekspozycyjnym, przystosowanym do podróży po całym kraju. To właśnie w tej nowoczesnej formie można obejrzeć wystawę. Podróż Muzeum Multimedialnego po Polsce ma na celu włączenie się w świętowanie jubileuszu. Każdy odwiedzający wystawę może złożyć swój podpis w okolicznościowej Księdze, powstałej z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne.
Narracja wystawy osnuta jest wokół wątku budowania nowoczesnej Polski, odradzającej się po 123 latach niewoli. Ekspozycja ukazuje szeroką panoramę II Rzeczypospolitej, wiele miejsca poświęca wybitnym Polakom i rodzimym wynalazkom. Całość podzielona została na dopełniające się strefy tematyczne, a opowieść prowadzona jest za pomocą różnorodnych form i środków multimedialnych.
W trakcie zwiedzania poznajemy biografie sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa. Ukazując indywidualne drogi bohaterów, wystawa udowadnia, że żaden z nich nie działał w pojedynkę. Do budowy niepodległego państwa potrzebna była bowiem współpraca ponad podziałami politycznymi czy różnicami światopoglądowymi.
Podczas zwiedzania wybieramy się w wirtualną podróż po rozmaitych sferach życia Rzeczypospolitej: śledzimy sukcesy Polaków w sferze kultury, sportu, gospodarki, dowiadujemy się, jak wyglądało życie społeczne, podziwiamy krajobrazy.
Szczególną uwagę zwraca prezentacja „100 Polaków zasłużonych dla świata”, dzięki której – poznając biografie naszych wybitnych rodaków – możemy dowiedzieć się, w jaki sposób ich wynalazki, odkrycia i przemyślenia wpłynęły na świat.
Fot. Maja Żywicka
{gallery}galeria/rozrywka/28-06-18-Mobilne-Muzeum-Medialne-fot-maja-zywicka{/gallery}