"Dzielni chłopcy" na deskach legnickiego teatru
LEGNICA. Legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej szykuje prawdziwy hit teatralny. Będzie to sztuka o polskich kibicach i to sztuka bez owijania w bawełnę i bez powielania stereotypów... Magda DRAB (na zdjęciu), autorka scenariusza i zarazem reżyser przedstawienia od jednego z kibiców usłyszała: "jednym wystarczy jazda na rowerze, inni muszą wyjść do lasu i się ponapierdalać. Każdy musi znaleźć dla siebie jakieś korytko."
Jeszcze wielu legniczan ma w pamięci emocje związane z wiosenną kolejką rozgrywanych meczy lokalnej reprezentacji piłki nożnej Miedź Legnica. Ich eskalację oczekiwań wygranej, tym większą im gromadzone w tabeli punkty oddalały drużynę od rywali, wszyscy mieli okazję ujrzeć w zorganizowanej przez kibiców wielkiej fecie po awansie miedzianki do ekstraklasy. Ale nie tylko piłkarze mogą wzbudzić taką ekscytację. Okazuje się, że nie mniejsze emocje wkrótce mogą dostarczyć nam sami kibice i nie chodzi tu o stadion.
Temat fanów piłki nożnej, dla niektórych z pogranicza fanatyków tej dyscypliny sportu, za mocą Mundialu w Rosji, jest nieprzerywalnie na topie. W tą ogólnopolską i lokalną atmosferę miłości do footballu wstrzelił się znakomicie Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, który właśnie przygotowuje we wrześniu premierę sztuki Magdy Drab ”Dzielni chłopcy”. Przygotowywany spektakl opowiada o środowisku kibiców piłki nożnej lokalnego klubu sportowego. Magda Drab jest też scenarzystą i reżyserką sztuki, a przy tym odtwórczynią ważnej postaci Pięknej Pani z Telewizji.
Zamknięty świat kibiców, który rządzi się własnymi prawami i hołduje określonym zasadom i honorowi, od dawna fascynował autorkę. Postanowiła spróbować spenetrować to środowisko, w czym pomogli jej także sami kibice, głównie z GKS Katowice, Górnika Zabrza, Ruchu Chorzów, a obecnie i Miedzi Legnicy. Poznając fanów piłki kopanej, Magda Drab swoim dramatem chciała przełamać stereotyp kibica, którego według niej, tendencyjnie i negatywnie ukazują media.
Legniczanie mogli się już zetknąć z zebranym materiałem i zalążkiem jej sztuki w czerwcu 2015 roku podczas inscenizowanego czytania Dzielnych Chłopców w legnickim teatrze. Po ten tekst po dwóch latach sięgnął reżyser Szymon Waćkowski, który sfilmował ten dramat w serii Teatroteka, zdobywając na festiwalu Teatroteka Fest 2018 Nagrodę Publiczności. I chyba to zainteresowanie, a potem sukces zmobilizowały autorkę do przygotowania nowej wersji tekstu dla celów inscenizacji scenicznej na deskach legnickiego teatru.
Czy Magda Drab ze swoimi „Dzielnymi Chłopcami” zdoła przyciągnąć nową publiczność, a tym samym czy znajdą się w tym gronie kibice Miedz Legnica? To się okaże. Na pewno zaciekawić może jej stosunek do fanów piłki, który opisała w jednym z wywiadów: „Wspólnota kibiców to duże środowisko, trudno odnaleźć prostą zasadę porządkującą. Teraz patrzę na to, może w związku z wojną, o której myślę, jako na pragnienie patosu. Ono w nas jest. To patos sprawia, że ból zadawany czy otrzymywany przestaje być czymś strasznym, zakazanym. Kibicowanie to chyba przede wszystkim służba symbolom, idei, ale bardzo podobała mi się wypowiedź pewnego kibica, który próbował mi wyjaśnić sens ustawek. Powiedział: "jednym wystarczy jazda na rowerze, inni muszą wyjść do lasu i się ponapierdalać". Każdy musi znaleźć dla siebie jakieś korytko."
DZIELNI CHŁOPCY
Scenariusz i reżyseria: Magda Drab
scenografia: Izabela Stronias
muzyka: Amadeusz Naczyński
reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Aktorzy:
Izaura Ilona Lisek (Izka): Magda Skiba
Żanetka Dzięcioł: Małgorzata Patryn
Matka Bezradna: Anita Poddębniak
Piękna Pani z Telewizji, Pani Doktor, Policjantka: Magda Drab
Olaf Dzięcioł (Olo): Robert Gulaczyk
Krzyś Grabarczyk (Krzychu/Grabarz): Bartek Bulanda
Władek Michalak (Sokół): Rafał Cieluch
Radek Zarychta (Młody): Albert Pyśk
Policjant, Kibic ustabilizowany duchowo i finansowo, Pan Kandydat: Bogdan Grzeszczak
Paweł Kmita (Kmicic): Mateusz Krzyk
Jarek Jarocki (Jaro): Mariusz Sikorski
PREMIERA 9 września Scena Gadzickiego ndz. godz. 19.00
Spektakle:
14, 15 i 16 września pt., sob., ndz. godz. 19.00
12, 13, 14 września o 11.00
bilety 32 zł i 25 zł, bilety online lub w kasie teatru 76 72 33 505