Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kyczera świętuje 25 lat

LEGNICA. Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” obchodzi swój jubileusz 25 lat istnienia. W związku z tak okrągłą rocznicą działania na rzecz krzewienia kultury łemkowskiej w naszym rejonie organizatorzy , jubilat i LCK, przygotowali liczne imprezy pod wspólnym hasłem „Kyczeriada nad Kaczawą”. Cykl rocznicowych imprez będzie trwał do soboty 27 października, a rozpoczął się wczoraj w Akademii Rycerskiej wernisażem „Wehikuł czasu” i autorskim spotkaniem z pisarzem i bardem Piotrem Trochanowskim „Murianką”.

Kyczera świętuje 25 lat

„Kyczera” - co znaczy szczyt- stworzył skromny, ale charyzmatyczny i z zapędami managerskimi Jerzy Starzyński w Legnicy w 1993 roku. Na początku w zespole było 40 młodych artystów, dziś to ponad setka tworząca trzy grupy wiekowe: dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Swoją muzyką i tańcem przez te 25 lat zawojowali cały świat, zdobywając na festiwalach wiele prestiżowych nagród. Kyczera dziś to już w zasadzie bardziej instytucja niż zespół folklorystyczny. M.in organizują w Legnicy największy w Polsce festiwal mniejszości narodowych i etnicznych „Pod Kyczerą” , na które corocznie zjeżdża około 400 artystów prawie ze wszystkich kontynentów. Podczas tej imprezy koncertują oni w 20 miejscowościach Dolnego Śląska. Kyczera i jej twórca dało początek jedynemu w Polsce Stowarzyszeniu mającemu za zadanie dbać o pamięć i historię tej grypy mniejszości narodowe,j powołane jako Centrum Łemkowskiej Kultury. Potrafili oni zdobyć pieniądze i kupić starą kamienicę przy ul Zofii Kossak w Legnicy, gdzie mają swoją siedzibę.

Oprócz „Kyczery” jubilatem jest także zespół „Nadija” ze Szprotawy, który obchodzi w tym roku swoje 10-lecie i który będzie główną gwiazdą środowej imprezy „Rock po łemkowsku. Nadija i jej goście” oraz sobotniego balu.

Wejście na wszystkie imprezy w ramach obchodów „Kyczeriady nad Kaczawą” , poza balem, jest bezpłatny, lecz za zaproszeniami dostępnymi w Galerii Satyrykonu i wygląda następująco:

23.10 – wtorek godz. 18.00 Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej
premiera filmu „Tam naprawdę żyliśmy jak w Raju” zrealizowanego przez ŁZPIT „Kyczera” w reżyserii J.Stażyńskiego, O.Terefenko i M. Wilczyńskiego. Po projekcji filmy – spotkanie z jego twórcami

24.10- środa godz. 18.00 Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej
„Rock po łemkowsku.Nadija i jej goście”.
Wystąpią zespoły rockowe i kapele folkowe : gwiazda wieczoru „Nadija” ze Szprotawy, „Krambabula” z Poznania, „Coolbaba” z Wrocławia, „Dollars Brothers” z Gorlic, „Demaj” z Bolesławca, „Vodohray” z Ukrainy

25.10 – czwartek godz.18.00 Sala Królewska Akademii Rycerskiej
„Łemko w Operze”
Koncert muzyki klasycznej i operowej z udziałem artystów łemkowskich, także byłych członków zespołu Kyczera. Wystąpią : Bogumiła Tarasiewicz (mezzosopran ) i Julian Tarasiewicz( fortepian), Julia Dosza, Antoni Pilch(lutnia), Olga Michniewicz ( mezzosopran)- kompozycja w wykonaniu kwartetu smyczkowego Akademii Muzycznej we Wroclawiu.

26.10 – piątek godz.10.00 ,Hall Akademii Rycerskiej
„Łemkoliada”
Warsztaty artystyczne dla dzieci , pokaz rękodzieła (m.in. łemkowska krywulka – ozdoba na szyję z koralików), filmy animowane

27.10 – sobota godz.16.00 Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej
Koncert galowy jubilata Zespołu Piesni i Tańca „Kyczera”
Występ z udziałem kilku pokoleń, które kiedyś występowały oraz obecnie tworzą grupę artystów. Impreza połączona z multimedialną prezentacją osób i historii zespołu.

Powiązane wpisy