Na czerwonym tropie
LEGNICA. W najbliższą sobotę, 17 listopada, Galeria Sztuki zaprasza całe rodziny do wspólnej zabawy (gry) zorganizowanej w ramach projektu 20.34, peron 4. Odzyskiwanie suwerenności miasta.
Początek o 14:00 w Galerii Sztuki (Plac Katedralny 1), ale można dołączyć o dowolnej porze do godz. 16:00. Wszystkich odwiedzających zaprosimy na niezwykłą wyprawę. „Na czerwonym tropie” to gra dla całych rodzin - dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków. Na uczestników czekają rozmaite quizy i wyzwania nawiązujące do czasów pobytu Armii Radzieckiej w Legnicy oraz nagrody. Podejmując się kolejnych zadań młodsi uczestnicy gry będą mieli szansę poznania realiów życia w Legnicy swoich rodziców i dziadków – miasta trudnej, ale i ciekawej koegzystencji miejscowej ludności i Armii Radzieckiej. Dla tych starszych natomiast udział w grze może okazać się podróżą sentymentalną do czasów własnej młodości lub dzieciństwa.
Niezależnie od wieku, wszystkim uczestnikom gwarantujemy miłą atmosferę, świetną zabawę oraz napoje i przekąski.
„Na czerwonym tropie” to autorski projekt edukacyjny absolwentów Wydziału Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego działających pod nazwą Spółdzielnia Etnograficzna.
Ale to nie koniec sobotnich atrakcji. O godz. 18:00 ponownie zapraszamy do Galerii Sztuki tym razem na spotkanie z autorami i promocję ich książek, również związanych z obecnością Armii Radzieckiej w naszym mieście. Gośćmi spotkania będą Zuzanna Grębecka i Jędrzej Burszta - współautorzy książki: Mówiono „druga Moskwa”. Wspomnienia legniczan o stacjonowaniu wojsk radzieckich w latach 1945-1993. Libron, Kraków 2015. Zuzanna Grębecka jest ponadto autorką jeszcze jednej pozycji: Obcy w mieście: żołnierze radzieccy w pamięci, doświadczeniu i opowieści legniczan. Libron, Kraków 2017.
Spotkanie będzie niepowtarzalną okazją porozmawiania z autorami, podzielenia się swoimi własnymi wspomnieniami, posłuchania o doświadczeniach innych legniczan z tamtego okresu oraz zakupienia wspomnianych książek w promocyjnych cenach i skorzystania z poczęstunku.
Ponadto przez cały dzień w legnickim Kwadracie będzie trwać akcja artystyczna Spółdzielni Etnograficznej pn. „Granice kwadratu”.
Udział we wszystkich wydarzeniach oczywiście bezpłatny.
Projekt 20.34, peron 4. Odzyskiwanie suwerenności miasta został przygotowany w związku z 25-leciem wyjścia wojsk Armii Radzieckiej z Legnicy i Polski. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.