Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą"
LENICA. Zespoły z Indii, Serbii, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Litwy, Słowacji, Ukrainy i Polski - w sumie ponad 200 artystów, aż 17 festiwalowych dni, 16 dużych scen na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu, ponad 20 koncertów oraz korowody, animacje uliczne, warsztaty artystyczne, spotkania integracyjne - to wszystko wydarzy się podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Świat pod Kyczerą". Zapraszamy serdecznie, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W Legnicy uczestnicy festiwalu zaprezentują się podczas dwóch dużych Koncertów Galowych: 1 lipca (na scenie w Rynku) oraz 8 lipca (również na scenie w Rynku). Legnicki koncert 1 lipca zostanie poprzedzony barwnym korowodem, który wyruszy spod Kościoła Ewangelickiego Marii Panny w stronę Rynku.
Tradycyjnie odbędą się też animacje w legnickich placówkach społeczno-opiekuńczych oraz prezentacje i występy w sąsiadujących z Legnicą miejscowościach. Podsumowując: w Legnicy i okolicach ten barwny festiwal będzie gościł od 1 do 8 lipca - szczegóły na załączonym afiszu.
"Świat pod Kyczerą" należy do największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Organizowany jest od 1996 r. Przez festiwalowe sceny przewinęło się do tej pory ponad 120 grup folklorystycznych z sześciu kontynentów, m.in. z tak odległych zakątków świata jak Wallis i Futuna, Sierra Leone, Chile, Nowa Zelandia, Kostaryka, Indonezja, Meksyk czy Togo. Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca "Kyczera", głównym partnerem organizacyjnym jest Legnickie Centrum Kultury.
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Gminy Legnica oraz kilku innych samorządów, współpracujących przy organizacji wydarzenia.
"Świat pod Kyczerą" jest jednym z sześciu festiwalu zrzeszonych w Porozumieniu Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej (www.folklorefestivals). Po raz kolejny odbywa się pod auspicjami IOV (The International Organization of Folk Art) - Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej.