Eko sztuczki w Galerii Sztuki
LEGNICA. Jak stworzyć ekologiczne środowisko w domu i w pracy? Co możemy zrobić, żeby ograniczyć zużycie plastiku i jak zmotywować siebie (i innych) do wprowadzenia eko zmian w naszym życiu? Czy nasze mikro działania mogą zmienić świat? Wątpliwości rozwieje i wprowadzi nas w świat ekologii Joanna Tabaka – ekspertka ds. wdrażania ekologicznych rozwiązań w instytucjach kultury, autorka bloga i publikacji "Zielona Instytucja Kultury", a także mentorka, podcasterka i ekspertka ds. komunikacji w sektorze kultury.
Od ponad 9 lat związana z warszawskimi instytucjami i projektami kulturalnymi, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Szwajcarska Fundacja dla Kultury „Pro Helvetia”, TR Warszawa, Teatr Żydowski oraz Zielony Jazdów. Jest certyfikowanym koordynatorem wolontariatu kulturalnego. Spotkanie – zatytułowane „Nasze eko sztuczki – porozmawiajmy o dobrych praktykach dbania o środowisko” odbędzie się 20 lipca o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki. Podczas pogadanki specjalistka opowie, jak w łatwy sposób wprowadzić eko praktyki w najbliższym otoczeniu i zaproponuje szereg prostych „eko sztuczek”: rozwiązań i motywacji, które ułatwią start w życie przyjazne środowisku. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązuje limit wejść oraz wcześniejsze zapisy pod adresem
Spotkanie z Joanną Tabaką jest częścią projektu „Ekologia jest sztuką”, którego realizację właśnie rozpoczęła Galeria Sztuki. W jego ramach odbędzie się szereg pro-ekologicznych działań, skierowanych do różnych grup wiekowych. „Poprzez nasz nowy projekt chcemy zwrócić uwagę na palące kwestie ekologii, opowiadając o tym językiem sztuki. Sztuka współczesna odnosi się do problemów dotyczących środowiska naturalnego, roli człowieka w przyrodzie oraz jego gospodarki zasobami naturalnymi. Chcemy zaprosić i tych młodszych, i tych starszych do chwili refleksji oraz zaprosić do tego, by wspólnie wkroczyć w bardziej ekologiczną przyszłość” – wyjaśniają Organizatorzy.
Sierpień będzie więc miesiącem ekologii. W Galerii RING zagości inspirowana naturą i lasem wystawa w Galerii. Będzie to ekspozycja prac Pawła Szeibla, artysty który często angażuje się w ekologiczne przedsięwzięcia. Jej wernisaż przypadnie na 12 sierpnia. Tematem prezentacji będzie relacja człowiek – przyroda, w której sztuka odgrywa rolę mediatora. Przeniesie nas do świata, którego nie zauważamy, a w którym na zmysły działa całe bogactwo subtelnych bodźców – dotyk liści i igieł, szelest poszycia, podmuch wiatru, zapach, mijamy ślady obecności zwierząt, albo napotykamy na ich czujny wzrok. Zwróci uwagę na potrzebę wyciszenia i obecności „tu” i „teraz”. Ekspozycja będzie dedykowana dzieciom, które w trakcie warsztatów zostaną też zaproszone do wykonania obiektów, które trafią na wystawe. To nie jedyne kreatywne spotkanie w ramach projektu – przez cały sierpień czekają nas spotkania z artystami inspirowane ekologią, ideologią zero waste i upcyklingiem. W letnie popołudnia wysłuchamy cyklu wykładów na temat sztuki zaangażowanej ekologicznie, odbędą się warsztaty, podczas których powstanie m.in. „organizm, który ciągle rośnie”, „ekologiczny notes”, a najmłodsi sprawdzą, czy istnieją „EkoPotwory” i stworzą „T-shirt w odcieniach lasu”.
Zwieńczeniem projektu będzie piknik rodzinny w legnickiej Pamiarni, który stanie się przestrzenią warsztatów i relaksu: Galeria zaprosi na seans jogi w relaksujących dźwiękach mis i gongów tybetańskich oraz słuchowisko dźwięków przyrody przygotowane przez artystę Michała Zygmunta. Wiecej informacji o projekcie znajdą Państwo tutaj: http://galeria.legnica.eu/ekologia-jest-sztuka/