Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Eko - wakacje z Galerią sztuki

LEGNICA. Galeria Sztuki zaprasza na kolejne działania w ramach projektu „Ekologia jest sztuką”. Przed nami wykłady i prezentacje, natomiast na najmłodszych legniczan czekają warsztaty plastyczne i wystawa „Przygodolub”, której otwarcie miało miejsce w ubiegłym tygodniu w Galerii Ring.

Eko - wakacje z Galerią sztuki

Podczas wernisażu, w czwartek (12 sierpnia) autor wystawy Paweł Szeibel opowiedział o swojej twórczości, która łączy w sobie przygodę i przyrodę. Najmłodsi w trakcie wydarzenia mieli okazję wspólnie wyplatać kwieciste wianki pod okiem edukatorek z Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W Galerii obejrzeć można inspirowane naturą prace, takie jak: nietypowa kolekcja „Pinus sylvestris”, na którą składają się niewielkie snopki sosnowego igliwia zebranego przez artystę podczas spacerów po lesie, a także praca „Mirador” – bardzo delikatna konstrukcja stworzona z drewnianych elementów w kształcie trójkątów, które tworzą kopułę pozorną. Część ekspozycji stanowią ażurowe kolaże, które uczestnicy warsztatów wykonali na zajęciach w Otwartej Pracowni Sztuki. Najmłodsi podczas odwiedzin otrzymają przewodnik po wystawie w formie zeszytu ćwiczeń, który przygotowała wrocławska kuratorka Magdalena Kreis. Ekspozycja czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00-18.00 do 26 września.

W czwartek (19.08) w siedzibie głównej galerii (pl. Katedralny 1) o godz. 18.00 ponownie będzie można wysłuchać prezentacji na temat działań eko z pogranicza sztuki i natury. Tematyką wykładu artystki i aktywistki z kwiaciarni artystycznej Flowers Ctrl – Moniki Kręcisz-Kozłowskiej będzie dialog między dziedzinami takimi jak ekologia, Land Art, florystyka – wszystko w nawiązaniu do szeroko pojętej natury. Druga prelegentka Marta Węglińska – poznańska artystka i edukatorka, założycielka inicjatywy artystyczno-edukacyjnej Kobalt Migrating Platform, podczas spotkania opowie o wybranych działaniach propagujących wiedzę ekologiczną. Sztuka, edukacja oraz ekologia to trzy odmienne dziedziny o których porozmawiamy w trakcie otwartego wykładu.

Już w piątek (20.08) organizatorzy zapraszają najmłodszych na kolejne warsztaty, które odbędą się w dwóch grupach – o godz. 11.00 i 13.00. Poprowadzą je Marta Węglińska z poznańskiej grupy Kobalt Migrating Platform oraz  Mikołaj Szpaczyński ­– malarz, autor filmów i obiektów.

O godzinie 11.00 uczestnicy wykonają “Organizm, który ciągle rośnie” ­– wieloelementowy kolaż w przestrzeni przedstawiający wyobrażony organizm, łączący w sobie człowieka, zwierzęta, rośliny. Główną inspiracją do działania będą materiały źródłowe, np. dawne ryciny anatomiczne, ilustracje wybranych gatunków fauny i flory. Działanie obejmie tematykę ekologii oraz bioróżnorodności. Druga grupa (o godz. 13.00) stworzy notesy z różnorodnych papierów z makulatury (odmienne struktury, faktury, kolory, a w tym papier tapetowy). Uczestnicy nauczą się podstawowego sposobu szycia książki składającej się z pojedynczej składki. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powiązane wpisy