Tydzień ze Świętem Rzek
LEGNICA. Końca dobiega projekt pt. „Ekologia jest sztuką” który Galeria Sztuki realizowała przez wakacje, włączając mieszkańców w szereg działań i wydarzeń promujących wiedzę o ekologii, a także spotkań z artystami, aktywistami i edukatorami. Przed nami ostatnie trzy wydarzenia. Dwa z nich odbędą się w tym tygodniu i mają związek z przypadającym na 26 września Świętem Rzek, trzecie – to październikowa wymiana ubrań (10.10), zabawek, książek i płyt, na której stare rzeczy zyskają nowe życie.
Do wrześniowych wydarzeń zaproszono Cecylię Malik, jedną z naczelnych polskich artystek i aktywistek, które swoja twórczość poświęciła walce o rodzime rzeki, drzewa czy tereny zielone.
„Z absolutnie wyjątkową Cecylią Malik spotkaliśmy się w Legnicy wiele lat temu, gdy jeszcze za czasów fundacji Sztuka dla Ludzi opowiadaliśmy o kampaniach społecznych, których na własną ręką podejmują się artyści. Wówczas zasłynęła akcją o ogólnopolskim rozgłosie pt. „Modraszek Kolektyw”, gdy jej determinacja i miłość do błękitnego motylka przepędziła zagranicznego dewelopera z krakowskiej dzielnicy. Miała już na koncie akcje „Warkocze Białki” czy spływ plastikową tratwą przeciw regulacji rzek, a także projekt „365 drzew” zakończony wernisażem na konarze krakowskich Plant. Niedawno swą skuteczność i popularność podbiła akcją „Matki Polki na wyrębie”, która znalazła finał na audiencji u papieża Franciszka” – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki. „Do Legnicy zapraszaliśmy ją ponownie od paru lat, ale wciąż była zbyt zajęta. Aż do momentu, gdy los rzucił ją do brzegu Odry. Wówczas było jasne, że spotkamy się w naszej galerii… chwilę po tym okazało się takim również to, że nie tylko Cecylia Malik przyjedzie do nas, ale i my zostaniemy zaproszeni na święto rzek do Lubiąża”.
Zanim jednak Galeria zaprosi legniczan na niedzielną wycieczkę autokarową, będą mieli oni okazje poznać lepiej artystkę i jej zamysł. W najbliższy czwartek, 23 września o godzinie 17:00 w Galerii Sztuki odbędzie się pokaz godzinnego dokumentu Cecylii Malik pt. „Siostry Rzeki”, nominowanego do najlepszego filmu dokumentalnego na 4. BNP Paribas Green Film Festival. Ukazuje on happeningi dla rzek, spływ Wisłą drewnianym galarem, muzykę i taniec, które stanowiły protest w obronie Wisły przez budową nowej zapory w Siarzewie. Następnie, o godzinie 18:00, podczas autorskich warsztatów pomożemy rzekom odzyskać nadzieję i imiona. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Z kolei w niedzielę 26 września odbędzie się wycieczka autokarowa na Światowy Dzień Rzek do Lubiąża. Popołudnie z ekologią i sztuką w malowniczej przestrzeni parku koło klasztoru Cystersów rozpocznie się od happeningu Cecylii Malik i Sióstr Rzek „Dajmy przestrzeń rzekom, ludziom – bezpieczeństwo” oraz premiera „Pieśni dla Odry”.
Podczas wydarzenia dowiemy się, dlaczego rzeki potrzebują przestrzeni i jak wały tylko pozornie nas chronią przed powodziami. Dzień zostanie zwieńczony koncertem „Muzyka łęgów” Michała Zygmunta – kompozytora, który jest fanem i dokumentalistą dźwięków Odry i jej największym sprzymierzeńcem, a którego słuchowisko dźwiękowe inspirowane naturą odbyło się niedawno także w legnickiej Galerii. Tym razem utwór pełen odgłosów natury wypełni Kościół w klasztorze Cystersów.
Udział w wycieczce jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.