Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przegląd Kapel Rockowych 2021 - 25 września

LEGNICA.  Doczekaliśmy się! Po długiej przerwie wraca Przegląd Kapel Rockowych PKRock'21 - w tym roku podany w nieco innej, opartej na legnickich grupach, formule. Z tej okazji poprosiliśmy zarówno wszystkie lokalne zespoły, które zaprezentują się na dziedzińcu Akademii Rycerskiej, jak i gwiazdę wieczoru – formację CETI – o odpowiedź na kilka prostych pytań. Dziś przedstawiamy jedynie zapowiedź tych wywiadów - pełna treść artykułów dostępna będzie w najnowszym numerze darmowego zina „Strefa de.,.press'zyn”, którego premiera także zbiegnie się z tegoroczną odsłoną PKR.

Przegląd Kapel Rockowych 2021 - 25 września

Grzegorz Kupczyk (CETI):

Pamiętasz, kiedy pierwszy raz usłyszałeś o metalu jako o odrębnym gatunku?

Określenia „heavy metal” zaczęto używać przy okazji pojawienia się Iron Maiden. Oczywiście mogę się mylić, pamięć bywa złudna, ale tak mi się wydaje. Co ciekawe, pierwsze płyty zarówno Metalliki, jak i Helloween, nazywano wówczas speed metalem. Dopiero potem zaczęły pojawiać się takie określenia jak thrash, death czy black. Wtedy też ktoś stwierdził, że prekursorem heavy metalu było Black Sabbath. My wszyscy grupy takie jak Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin czy Nazareth uznawaliśmy za kapele hardrockowe. Dopiero później wszystko się podzieliło.

Airstrike:

Jak spędziliście lockdownowy czas?

Mariusz: Na ćwiczeniach, aby nie wyjść z formy.
Maciej: Ćwicząc oraz tworząc nowe rzeczy. A prywatnie to praca i czasem udało się gdzieś wyjechać.
Kornel: W moim przypadku tak samo jak czas wokół pandemii. Dużo pracy, czas z rodziną, a muzyki nawet więcej niż przed pandemią. Dodatkowo za namową Daniela, na początku pandemii, zainstalowałem premierową grę CoD: Warzone, gdzie do dzisiaj strzelamy do innych graczy tworząc zgraną drużynę. Można powiedzieć, że w wirtualu intensywnie rozwinęliśmy team spirit.
Daniel: Jeśli chodzi o pracę, to łącznie zaliczyłem 6 miesięcy home office. Hobby, czyli siłownię, trzeba było zawiesić i przejść się do pokoju gościnnego i przedpokoju. Oczywiście gitara cały czas była w rękach, choć to nie to samo, co próby i koncerty.

Diler Music Band:

Planujecie zaprezentować jakieś nowe utwory?

Skład zespołu trochę się zmienił - pojawili się nowi ludzie, a że są młodzi, mają zapał do grania. Mają też dużo pomysłów. Na pewno wniosą trochę ożywienia do kapeli. W dobrej atmosferze miło się gra. Trzeba jednak dopiąć repertuar i dodać trochę nowych utworów. Już dwa świeże kawałki zostały wprowadzone do naszej setlisty.

Miasto Gniewu:

A co po przeglądzie? Jakie plany na resztę roku?

Będziemy rozwijać nowy, wzmocniony szkielet kawałków, nad którymi pracowaliśmy jeszcze przed wbiciem się w band przez Jarka, a już po zakończeniem przygody z Łukaszem. Ruszymy też z nowymi patentami, których nie brakuje. (śmiech) Jarek też nie jest w ciemię bity, ma dobrą kopułę do muzy - zbieramy, przetwarzamy i pakujemy pełen pakiet numerów na płytę - tym razem postawimy prawdopodobnie na powrót do nagrań z Przemkiem Wejmannem z Perlazza Studio.

Studiowałem Mapę Krowy:

Co sądzicie o aktualnej kondycji muzyki rockowej, zwłaszcza w dobie pandemii?

Pewien zdziadziały skandalista już prawie ćwierć wieku temu zawyrokował - „rock jest martwy!”. My, choć korzystamy z rockowego instrumentarium, niespecjalnie utożsamiamy się z gitarowo-motocyklowym etosem. Owszem, powstaje mnóstwo oryginalnego materiału z przedrostkiem post, ale w przypadku tych ciekawych wykonawców (choćby takie King Gizzard & The Lizard Wizard, jeden z niewielu zespołów, które lubi każdy w SMK) szufladka „rock” wydaje się jednak przyciasna... Im więcej udziwnień, tym lepsza zabawa!

Podczas przeglądu będzie też miała miejsce premiera archiwalnego wydawnictwa projektu Czerwone Miasto sygnowanego przez Legnickie Centrum Kultury oraz Atrament Records. „Przegląd 80/81. Festiwal Piosenki Uczniowskiej 1980-81” ukaże się w formie kasety magnetofonowej i wspominkowego folderu (dostępne będą też specjalne kody do cyfrowej wersji materiału).

Początek imprezy o godzinie 17. Bilety w przedsprzedaży w cenie 15 złotych dostępne są w Galerii Satyrykon, sklepie Piano-Forte oraz w pubie 4pokoje. W dzień imprezy wejściówki kosztować będą 20 złotych. Serdecznie zapraszamy na PKRock'21 – razem stwórzmy niezapomnianą festiwalową imprezę na koniec lata!

Powiązane wpisy