Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Czas zaczynać chóralne misterium. Rozpoczyna się Legnica Cantat

LEGNICA. Od 19 do 21 listopada w zabytkowych wnętrzach Akademii Rycerskiej odbędzie się 51. Festiwal Chóralny Legnica Cantat. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią chóry ponownie zawalczą o Lutnię im. Jerzego Libana. Festiwal , zainicjowany w 1967 r. przez Henryka Karlińskiego, to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń związanych z muzyką chóralną w Polsce.

Czas zaczynać chóralne misterium. Rozpoczyna się Legnica Cantat

Jubileuszowa, 50. odsłona Festiwalu Chóralnego, miała miejsce aż… 30 miesięcy temu. To właśnie wtedy, w maju 2019 roku, odbyły się takie wydarzenia jak gwiazdorski koncert “The Age of Sing” z Katie Meluą w roli gościa specjalnego czy polska premiera oratorium “Voices of Light” Richarda Einhorna. W zmaganiach konkursowych główną nagrodę wywalczył natomiast Wokalny “Rondo” z Wrocławia dyrygowany przez prof. Małgorzatę Podzielny – było to już drugie główne trofeum na legnickich zmaganiach chóralnych zdobyte przez tę grupę.

Nachodzący Cantat ma być przede wszystkim ukłonem w stronę chórów, których całą działalność – od prób, przez plany wydawnicze, po koncerty – storpedowała pandemia.

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w piątek, 19 listopada, o godzinie 16 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. W tym roku o cantatowe trofeum powalczą : Męski Zespół Wokalny I Signori z Wrocławia (dyr. Izabela Polakowska-Rybska), Chór Żeński Cantates Angelicus z Rabki-Zdroju (dyr. Kinga Brandys-Wójciak), Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki (dyr. Grzegorz Handke), Męski Zespół Wokalny The Singing Heads z Łodzi (dyr. Mariusz Lewy), Zespół Wokalny Canti z Warszawy (dyr. Justyna Adamska), Chór Żeński Eufeme z Łodzi (dyr. Michał Jan Barański), Żeński Zespół Wokalny ROCHOir z Oświęcimia(dyr. Małgorzata Rochowiak) oraz Soli Deo Gioia Di Canto ze Szczecina(dyr. Anna Tarnowska). Występy chórów transmitowane będą na żywo na YouTubie Legnickiego Centrum Kultury.

Jeszcze w piątek – o godzinie 20:30, także w Sali Królewskiej – nastąpi oficjalne ogłoszenie wyników konkursu kompozytorski Legnica Cantat 51 (zwyciężył utwór “Getsemani” autorstwa Joanny Widery z Siemianowic Śląskich). Następnie usłyszymy koncert laureata poprzedniej edycji Festiwalu – Zespół Wokalny “Rondo” zaprezentuje między innymi prawykonanie zwycięskiej kompozycji Joanny Widery; bilety w cenie 5 złotych, stream oglądać będzie można na kanale LCK-u. A o tym, kto w tym roku wróci do swojego miasta z Lutnią im. Jerzego Libana, dowiemy się dopiero w sobotę, 20 października – ogłoszenie wyników Legnica Cantat 51 odbędzie się o godzinie 17, oczywiście w Sali Królewskiej. Chwilę później rozpocznie się koncert finałowy na chór, dyrygenta i publiczność pod batutą prof. Agnieszki Franków-Żelazny. Wejściówki na to – także transmitowane online – wydarzenie kosztować będą 5 złotych.

Oprócz części konkursowej tegoroczny Cantat to także imprezy towarzyszące – w sobotę w godzinach 10-14 odbędą się warsztaty dla chórzystów i dyrygentów zatytułowane “Śpiewać każdy może” i prowadzone prof. Agnieszkę Franków-Żelazny, laureatkę Fryderyka i byłą dyrektor artystyczną Chóru Narodowego Forum Muzyki. Także w sobotę rozpoczną się dwudniowe (20-21 listopada) warsztaty gospel prowadzone przez Agnieszkę “Bacę” Górską-Tomaszewską oraz zespół Gospel Joy. Uwieńczeniem i zarazem ostatnim akcentem całego Festiwalu będzie niedzielny koncert, w trakcie którego Gospel Joy oraz ich muzyczni podopieczni zaśpiewają na scenie Sali Maneżowej z Mietkiem Szcześniakiem. Początek o godzinie 17, bilety w cenie 35 złotych (normalne) oraz 20 złotych (ulgowe).

Na wszystkie wydarzenia ilość miejsc ograniczona. Wszelkie niezbędne aktualności dotyczące Festiwalu Chóralnego dostępne w mediach społecznościowych oraz na stronach Legnicy Cantat i Legnickiego Centrum Kultury.

Program Festiwalu Chóralnego Legnica Cantat 51
19 LISTOPADA 2021 (piątek)

16.00 Przesłuchania konkursowe
Akademia Rycerska, Sala Królewska, wejście od ul. B. Bilsego
wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

Męski Zespół Wokalny I Signori z Wrocławia, dyr. Izabela Polakowska-Rybska
Żeński Zespół Wokalny ROCHOir z Oświęcimia, dyr. Małgorzata Rochowiak
Chór Żeński Eufeme z Łodzi, dyr. Michał Jan Barański
Męski Zespół Wokalny The Singing Heads z Łodzi, dyr. Mariusz Lewy
Szczeciński Chór Chłopięcy Słowiki, dyr. Grzegorz Handke
Zespół Wokalny Canti z Warszawy, dyr. Justyna Adamska
Chór Żeński Cantatus Angelicus z Rabki Zdroju, dyr. Kinga Brandys-Wójcik
Chór Żeński Gioia di Canto, dyr. Anna Tarnowska
20.30 Koncert laureata Legnica Cantat 50 – Zespół Wokalny Rondo z Wrocławia pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny
Akademia Rycerska, Sala Królewska, wejście od ul. B. Bilsego
bilety – 5 zł

Znany wrocławski chór, laureat poprzedniego festiwalu Legnica Cantat, wykonuje muzykę różnych epok, w tym kompozycje współczesne z XX i XXI w. Zespół był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w kraju i za granicą. Uczestniczył w tak prestiżowych wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans czy Leo Festiwal.

Ogłoszenie wyników konkursu kompozytorskiego Legnica Cantat 51
Prawykonanie utworu “Getsemani” Joanny Widery przez Zespół Wokalny Rondo
20 LISTOPADA 2021 (sobota) 10.00-14.00 Warsztaty dla chórzystów i dyrygentów
Akademia Rycerska, Sala Królewska, wejście od ul. B. Bilsego

Warsztaty “Śpiewać każdy może” poprowadzi prof. Agnieszka Franków-Żelazny z wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której kieruje klasą dyrygentury chóralnej i wykłada metodykę śpiewu zbiorowego. Warsztaty obejmą prace na utworem Zuzanny Falkowskiej “Concert for CCA” (na chór, dyrygenta i publiczność) przygotowanym specjalnie dla uczestników, którzy nauczą się stosowania różnych technik aktywizujących, w tym body percusion i call and response.

9.30-17.00 Warsztaty gospel z Gospel Joy
Akademia Rycerska, Sala Maneżowa, wejście od ul. oo. Zbigniewa i Michała; opłata 100 zł

Dwudniowe warsztaty (20 i 21 listopada) poprowadzi Agnieszka “Baca” Górska-Tomaszewska, doświadczona instruktorka muzyki gospel. Towarzyszyć jej będzie trzech muzyków i team Gospel Joy. Uczestnicy otrzymają teksty utworów, których nauczą się śpiewać pod okiem profesjonalistów. Zajęcia są skierowane do dzieci od 8 lat, młodzieży i dorosłych, nie wymagają przygotowania. Wzmacniają poczucie przynależności, akceptacji i tolerancji.

17.00 Ogłoszenie wyników Legnica Cantat 51
Koncert finałowy na chór, dyrygenta i publiczność pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny
Akademia Rycerska, Sala Królewska, wejście od ul. ul. B. Bilsego; bilety – 5 zł

Zespół stworzony przez uczestników warsztatów dla chórzystów i dyrygentów, wykona przygotowany podczas zajęć Koncert na chór, dyrygenta i publiczność, stosując poznane techniki aktywizujące. Zapowiada się świetna zabawa i wartościowe doświadczenie artystyczne.

21 LISTOPADA 2021 (niedziela) Chóralna oprawa mszy w legnickich kościołach
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy
Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy
9.00-16.00 Warsztaty gospel (spotkanie drugie)
Akademia Rycerska, Sala Maneżowa, ul. oo. Zbigniewa i Michała; opłata 100 zł

17.00 Koncert zespołu Gospel Joy z udziałem Mietka Szcześniaka
Akademia Rycerska, Sala Maneżowa ul. oo. Zbigniewa i Michała; bilety: 35 zł/normalne, 20 zł/ulgowe

Legnica Cantat 51 i warsztaty gospel zakończą się koncertem zespołu Gospel Joy. To poznański chór, przepełniony energią i radością, śpiewający od 25 lat na scenach polskich i zagranicznych hity muzyki gospel, a także własne utwory. Na scenie zobaczymy więc efekty pracy uczestników zajęć, którzy zaśpiewają wraz z teamem Gospel Joy i gościem specjalnym koncertu − znanym wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów Mietkiem Szcześniakiem.

Więcej na www.legnica-cantat.pl

Bilety na koncerty i warsztaty dostępne są w Galerii Satyrykon (Rynek 36).

Powiązane wpisy