Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przerwany wywiad - życie niedokończone (FOTO)

LEGNICA. Wywiad ten nie doprowadziłem do końca, dlatego nie ma tysiąca stron, ale tylko 476 z indeksami. Urywa się on na relacjach z 1982 r, czyli z okresem wprowadzenia stanu wojennego. Później kiedy ja miałem czas, to znowu Lechowi go brakowało i odwrotnie - mówi na spotkaniu z dziennikarzami Jacek Głomb , dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej i zarazem autor książki "Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb". Niestety ciąg dalszy wywiadu-rzeki nie nastąpi. Bohater książki Lech Raczak - reżyser, twórca i wieloletni lider słynnego Teatru Ósmego Dnia z Poznania, którego przedstawienia w latach 80-tych były solą w oku ówczesnych władz polskich - zmarł 17 stycznia 2020 roku. Książkę udało się wydać dokładnie w drugą rocznicę śmierci reżysera.

Przerwany wywiad - życie niedokończone (FOTO)

Lech Raczak związał się artystycznie w latach 2003-2017 z legnickim Teatrem Modrzejewska. Z tej współpracy wyszły zapadające w pamięci sztuki jak m.in " Dziady", 'Marat-Sade", "Czas terroru" ,'Makbet" czy słowno-muzyczny " Skarb wdowy Schadenfreude". W sumie było ich kilkanaście. Tak owocne tworzenie spektakli przez Raczaka na legnickiej zaowocowało także wieloletnią przyjaźnią między nim a Jackiem Głombem, dla którego jak sam dziś przyznaje, twórca "Ósemki" był Mistrzem.

- W 2019 roku namówiłem Leszka na tę rozmowę, także dlatego że nikt do tej pory tego nie zrobił, a wszystkie z nim wywiady- rzeki dotyczyły czysto tematów branżowych, często analitycznych, wydawanych przez pisma teatralne. One dotyczyły czasów od "Ósemek" - argumentuje swoją autorską motywację Jacek Głomb. - Te wcześniejsze etapy życia , dzieciństwo, młodość czy okres "przedósemkowy" były pomijane. Tutaj chodziło o coś innego - żeby naprawdę to był wywiad rzeka, liczący tysiąc stron, precyzyjny i upowszechniający postać Lecha. Bo okazało się, że mimo, iż byłem od dwudziestu lat blisko niego, nie znałem wielu szczegółów z jego życia. To jest opowieść o człowieku, o dorastaniu w PRL- u, który przedstawiony jest niejednoznacznie - ani nostalgicznie ani obrachunkowo.

Rozmowy z Lechem Raczakiem, które zdążył dyrektor Teatru Modrzejewskiej ,w ramach swego pomysły na książkę typu wywiad-rzeka, urwały się na okresie stanu wojennego czyli lat 1982.

- Ale umiłowanie rozmówcy do wszelakich dygresji spowodowało - podkreśla autor "Życia niedokończonego" - że w spisanym wywiadzie jest mnóstwo opowieści, które dotyczą lat 90-tych czy 2000-ych, a nawet współczesnych. I to na szczęście udało się w tej książce zachować. I są w tym miejscu, gdzie je Lech opowiadał.
"Życie niedokończone " z powodu śmierci Lecha Raczak jest wywiadem nieautoryzowanym. Przeczytał go natomiast przed publikacją brat zmarłego reżysera Marek Raczak oraz Marcin Kęszycki aktor Teatru Ósemgo Dnia i teatrolog Juliusz Tyszka.

- Dla nas książka o Raczaku była ważna, zarówno ze względu na postać oraz z uwagi na sposób jaki Jacek Głomb rozmowę z bohaterem prowadzi- podkreśla Katarzyna Woźniak z wydawnictwa "Żywosłowie" wydawcy książki - To wywiad-rzeka, rozmowa , która od pierwszej do ostatniej chwili porywa, niezwykle precyzyjna , zarówno prowadzącego rozmowę, jak i odpowiadającego. Jej zaletą jest to, że nawet czytelnicy którzy nie interesują się teatrem, zobaczą fragment historii Polski opowiadanej przez ludzi teatru.

Pozycję " Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb" można kupić w legnickim Teatrze Modrzejewskiej oraz we wszystkich większych internetowych księgarniach i w księgarniach stacjonarnych, gdyż dystrybuuje ją PWN. Cena książki 34,90 zł.

Fot. Ewa Jakubowska

{gallery}galeria/kultura/18-01-22-ksiazka-o-raczaku-fot-ewajak{/gallery}

Powiązane wpisy