Mistrzowie średniowiecza w Witelonce (FOTO)
LEGNICA. Po 15 latach istnienia prestiżowa, ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna ma nowego gospodarza. Od tego roku Komitet Główny Olimpiady mieści się nie w Gdańsku, a w Legnicy - w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.
Mediewistyka to dziedzina nauki, zajmująca się różnymi zagadnieniami epoki średniowiecza. I choć temat może się wydawać mało interesujący dla dzisiejszych nastolatków, to na pierwszą w piętnastoletniej historii Olimpiady edycję, która odbyła się w Legnicy, przyjechali uczniowie z wielu regionów Polski: Białegostoku, Krakowa, Zabrza, Inowrocławia i innych miast.
Uczeń przegania mistrza
- W dodatku ci nastolatkowie, finaliści regionalnych etapów Olimpiady, reprezentowali tak wysoki poziom wiedzy o średniowieczu, że niejeden nauczyciel historii mógłby się od nich uczyć - mówi Dariusz Wędzina, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Mediewistycznej, pracownik dydaktyczny Collegium Witelona i dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.
- To naprawdę budujące, że nastoletni uczniowie wykazują się w dzisiejszych czasach taką pasją, wiedzą i zainteresowaniem średniowieczem - dodaje Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy, które było jednym z partnerów Olimpiady.
Zwyciężczynią XV Olimpiady Mediewistycznej została Julia Strankowska z II LO w Białymstoku, II miejsce zajął Adam Szydzik z II LO w Inowrocławiu, III miejsce Jakub Truszel z V LO w Krakowie, IV miejsce wywalczył Mikołaj Rzyski z II LO w Inowrocławiu.
Dwaj najlepsi laureaci Olimpiady uzyskali prawo do zwolnienia z procedury rekrutacyjnej na kierunek historia w Uniwersytecie Gdańskim, dwaj kolejni laureaci otrzymali zwolnienie z procedury rekrutacyjnej na kierunki prawnicze w Collegium Witelona Uczelni Państwowej.
Rywalizacja i wycieczka
Laureaci i finaliści otrzymali także dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatorów Olimpiady - Collegium Witelona Uczelnię Państwową i Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka”, partnerów - Muzeum Miedzi w Legnicy i Urząd Miasta w Legnicy oraz sponsorów - firmę CHORS z Wrocławia (fundatora nagrody głównej dla zwyciężczyni Olimpiady w wysokości 1 500 zł), firmę ZAKOR z Legnicy, Koleje Dolnośląskie oraz Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
Goszczący w Legnicy uczestnicy Olimpiady i ich opiekunowie mieli również okazję poznać miasto - zorganizowana została dla nich wycieczka do Zamku Piastowskiego, Mauzoleum Piastów, Muzeum Miedzi, Katedry oraz legnickich kościołów.
Z Gdańska do Witelonki
Ogólnopolska Olimpiada Mediewistyczna odbywa się od 2006 r. Jej pierwsza edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Gdański i w tym mieście odbywała się do ubiegłego roku. Od 2022 r. gospodarzem Olimpiady jest Collegium Witelona.
{gallery}galeria/wydarzenia/05-05-22-Olimpiada-Mediewistyczna{/gallery}