Przegląd filmów Nagrody Publiczności LUX
LEGNICA. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe zapraszają na przegląd filmów nominowanych do Nagrody Publiczności LUX, który odbędzie się w dniach 7- 9 maja 2022 roku w kinie Piast. Bezpłatne wejściówki na pokazy dostępne są w kasie kina.
W tym roku do Nagrody Publiczności LUX nominowane zostały trzy wyjątkowe filmy, które zostaną pokazane w kinie Piast w dniach 7-9 maja:
• Przeżyć (Flee) w reż. Jonasa P. Rasmussena | 7.05 | godz. 18:00
• Wielka Wolność (Große Freiheit) | reż. Sebastiana Meise | 8.05 | godz. 18:00
• Aida (Quo Vadis, Aida) w reż. Jasmili Žbanić. | | 9.05 | godz. 18:00
LUX Audience Award - Europejską Nagrodę Publiczności ustanowiono w 2020 roku. Corocznie przyznają ją Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa, we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas. Zastąpiła ona dwa poprzednie wyróżnienia: Nagrodę LUX Parlamentu Europejskiego, ustanowioną w 2007 roku jako symbol zaangażowania tej instytucji w kulturę, oraz Nagrodę Publiczności przyznawaną przez Film Academy People`s Choice Award.
Widzowie mogą oddawać głosy na filmy konkursowe do 25 maja na stronie www.luxaward.eu. Laureata konkursu poznamy 8 czerwca 2022 roku podczas posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Nagrodzeni zostaną także wybrani uczestnicy głosowania, którzy dostaną zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagrody Publiczności LUX do Strasburga.
Opisy filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Publiczności:
„Przeżyć” | reż. Jonas Poher Rasmussen
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego Walca z Baszirem. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Amina dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację.
„Wielka Wolność” | reż. Sebastian Meise
Niemcy, rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata spędzone w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje. Po niemal ćwierćwieczu odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
„Aida” | reż. Jasmila Žbanić
Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.